لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۰

اتحادیه اروپا مذاکرات خط لوله گاز با روسیه را معلق می کند


فشار سنج گاز بر سر يک خط لوله عمده گاز از روسیه، در روستای بویارکا در نزدیکی کیف، پایتخت اوکراین.
فشار سنج گاز بر سر يک خط لوله عمده گاز از روسیه، در روستای بویارکا در نزدیکی کیف، پایتخت اوکراین.
کميسيون اروپا روز دوشنبه، ۱۹ اسفندماه (۱۰ مارس) اعلام کرد مذاکرات سیاسی بین مقامات اتحادیه اروپا و مسکو درباره خط لوله گاز جنوبی روسيه که اوکراین را دور می زند به حالت تعليق در آمده است. اين در حالی است که، بنا به دلايل فنی، گازپروم، شرکت عمده گاز روسی، از دستيابی به منبع حياتی ديگری بازمانده است.

مناسبات بین روسیه و اتحادیه اروپا به دليل تصرف شبه جزيره کریمه (اوکراین) توسط روسیه متشنج شده است.

بزرگترين خريدار گاز روسيه اروپاست. در حالی که مسکو مدت هاست می خواهد از وابستگی اش به اوکراین، که مسیر ترانزیت اصلی گاز به اروپاست، بکاهد، اين بحران، به احتمال زیاد، باعث تشديد تلاش های بروکسل برای کم کردن وابستگی اروپا به گاز روسیه خواهد شد.

روسیه ساخت خط لوله گاز جنوبی را آغاز کرده است. اين خط انتقال گاز از سال ۲۰۱۸ ميلادی قادر به حمل تنها ۱۵ درصد گاز مورد نياز اروپا از طریق دریای سیاه خواهد بود.

اما تا کنون این خط لوله با مقررات اتحادیه اروپا مطابقت ندارد. طبق مقررات اتحاديه اروپا، تولیدکنندگان و توزیع کنندگان انرژی حق ندارند از خط لوله ای استفاده کنند که خود صاحب آن هستند. همچنین طبق قانون اتحاديه اروپا، توافق نامه های دو جانبه ای بايد میان روسیه و کشورهايی که خط لوله جنوبی، با رعایت قوانین اتحادیه اروپا، از خاک آنها می گذرد، به امضا برسد.

سخنگوی کمیسیون اروپا، سابین برگر، به روزنامه آلمانی دی ولت گفت، مذاکرات با روسیه بر روی لینک به حال تعلیق در آمده است. وی گفت، «من در حال حاضر به مذاکرات در مورد خطوط لوله مانند خط لوله جنوبی اولویت نمی دهم؛ مذاکرات به تعویق خواهند افتاد.»

سابین برگر، گفت که اشاره او تنها به مذاکرات سیاسی است، و تماس های فنی همواره برقرار است.

کمیسیون اروپا به روشنی گفته است که خط لوله جنوبی با انتظار طولانی برای افتتاح روبرو است.

خط لوله شمالی از طريق آلمان
جانشین عمده ای که روسيه برای مسير اوکراين درنظر دارد خط لوله شمالی است، که هم اکنون گاز روسيه را با کشتی به آلمان منتقل و از مسير اوکراين اجتناب می کند. اما اين خط نيز با محدوديت های قانونی روبرو است. برای انتقال محموله، از بندر آلمانی تا جمهوری چک، از لينک اوپال (Opal) استفاده می شود. گازپروم می گوید پمپ بالقوه بيشتر گاز به واسطه قوانین اروپايی ناظر بر دسترسی گازپروم به اوپال، محدود شده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در ماه ژانویه سال جاری گفته بود کمیسیون اروپا (قوه مجريه اتحاديه اروپا) با دادن اجازه صددرصد دسترسی روسيه به اوپال موافقت کرده است.

سخنگوی اتحادیه اروپا گفت، کميسيون به دليل نياز به «توضیحات فنی،» با آژانس شبکه فدرال آلمان، در مورد به تعويق انداختن مهلت تصميم گيری در مورد اوپال، موافق است.

اين سخنگو گفت، «هدف کمیسیون روشن شدن سریع مسائل باقی مانده است و در این مورد با مقامات مربوطه همکاری خواهد کرد.»

ظرفیت انتقال اوپال ۳۶ميليارد متر مکعب در سال است، اما منابع صنعت گاز می گويند، در ۳ سال گذشته با نصف این ظرفيت عمل کرده است.

همچنين، يکی از موارد اختلاف بين روسیه و کمیسیون اتحاديه اروپا، نتيجه تحقيقی در مورد رفتار مشکوک ضد رقابتی گازپروم است، از جمله گرانفروشی بيش از حد و مانع تراشی برای رقبا. يک سخنگوی ديگر کمیسیون گفت بحران اوکراین هیچ تاثیری بر گفتگو ها درباره این تحقیق ندارد. آنتوان کولومبانی روز دوشنبه به خبرنگاران گفت، «خيلی ساده است. به هیچ وجه اثری ندارد. تحقیقات ما، طبق برنامه، در حال انجام است و ادامه خواهد داشت.»
XS
SM
MD
LG