لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۴

مذاکرات درباره صدور گاز به اوکراين


خطوط لوله در یک ایستگاه تحویل گاز مرزی، در شهر اسلواکی «ولکه کاپوسانی» نزديک مرز با اوکراين – ۱۵ آوريا ۲۰۱۴
خطوط لوله در یک ایستگاه تحویل گاز مرزی، در شهر اسلواکی «ولکه کاپوسانی» نزديک مرز با اوکراين – ۱۵ آوريا ۲۰۱۴
در حالی که اروپائيان در حال انکشاف راه هايی برای ارسال گاز به اوکراين هستند، قرار است مقامات اتحاديه اروپا و روسيه این هفته و هفته بعد برای انجام مذاکرات اضطراری ملاقات کنند. تلاش آنها بر جلوگیری از قطع عرضه گاز روسيه به اوکراین متمرکز خواهد بود.

از هنگامی که حکومت طرفدار غرب جديدی از ماه فوريه گذشته کنترل کيف را به دست گرفت، مسکو قيمت گاز طبيعی ارسالی اش به اوکراين را تقريبا دوبرابر نموده است و کيف را به دليل عدم پرداخت بدهی های معوقه به قطع صادرات گاز تهديد می کند.

روسيه همچنين منطقه کریمه اوکراین را ضمیمه نمود و از جدایی طلبان طرفدار روسیه، که ساختمانهای دولتی اوکراين را به اشغال خود درآورده و جاده ها را در بخش هایی از شرق اوکراین مسدود کرده اند، حمایت به عمل آورده است.

مذاکرات هفته آینده تلاش دیگری برای آوردن اوکراین و روسیه به میز مذاکره است، زيرا توافقی که برای تنش زدايی هفته پيش در ژنو به امضای دو همسايه رسيده بود، اجرایی نشده است.

زمينه سازی برای مذاکرات پس از آن آغاز شد که رئيس جمهور موقت اوکراین، آقای الکساندر تورچينف، از نیروهای انتظامی خواست علیه شورشیان طرفدار روسیه موضع تهاجمی بگيرند.

در دور اول مذاکرات روز پنجشنبه، ۴ ارديبهشت ماه (۲۴ آوريل)، بالاترين مقام رسمی انرژی اتحادیه اروپا، گونتر اوتينجر، با وزیران اوکراین و اسلواکی در براتیسلاوا دیدار خواهد کرد تا پيمانی در مورد حمل و نقل گاز به اوکراین از طریق اسلواکی به امضا رسانند.

روسیه در اين نشست حضور نخواهد داشت. با این حال مسکو اعلام کرد، روز دوشنبه آينده ميزبان مذاکراتی در مسکو خواهدبود، تا اوتينجر با وزیر انرژی اوکراین، یوری پرودان، و وزیر انرژی روسیه، الکساندر نواک، در مورد قیمت گذاری گاز برای کیف گفتگو کند.

سخنگوی وزارت انرژی روسیه به خبرگزاری رویترز گفت، «ما نامه ای به اوتينجر فرستاديم و پیشنهاد کرديم مذاکرات روز ۸ ارديبهشت ماه (۲۸ آوريل) در مسکو برگزار شود.»

کمیسیون اروپا، (بازوی اجرايی اتحادیه اروپا)، زمان و مکان جلسه ای با روسيه را مورد تائيد قرار نداده است، هر چند که گفته است به شرکت در این مذاکرات علاقه دارد.

سخنگوی کمیسیون گفت، «امروز، کمیسر انرژی اتحادیه اروپا، اوتينجر، وزیران انرژی روسیه و اوکراين (نواک و پرودان) را برای اولین جلسه مذاکرات سه جانبه دعوت کرد، اما زمان و مکانی برای اين جلسه هنوز تعيين نشده است.» وی مذاکرات روز پنجشنبه در براتيسلاوا را مورد تائيد قرار داد، که بدنبال ماه ها آماده سازی برای معکوس کردن جريان گاز از طريق اسلواکی، به منظور کمک به اوکراين در صورت قطع دريافت گاز از روسيه، برگزار می شود.

او گفت، «کمیسیون اطمينان دارد که یادداشت تفاهمی در مورد معکوس کردن جریان گاز را می توان در اسرع وقت بین دو متصدی خط لوله در اسلواکی (يوستريم) و در اوکراین (اوکترانس گاس) به امضا رساند.

احتمال بسته شدن شير گاز
تصرف کریمه توسط روسیه موجب پيدايش جدی ترین شکاف بين شرق و غرب از پایان جنگ سرد تاکنون شده است. اتحادیه اروپا و ایالات متحده تحریم هايی را به صورت ممنوعیت صدور روادید و مسدود ساختن دارایی های تعدادی از مقامات روسی اعمال کرده اند.

همزمان، روسیه هشدار داده است که عرضه گاز به اوکراین می تواند کاهش يابد، و چنين رخدادی می تواند به نوبه خود منجر به کاهش تحویل گاز به اروپا از اين به بعد شود.

روسیه حدود نيمی از گاز موردنياز اوکراين و یک سوم گاز وارداتی اروپا را فراهم می کند. در سال گذشته بيش از نيمی از گازی که روسيه به اروپا فروخت از طریق اوکراین تحويل داده شد.

مسکو حکومت جديد کيف، که در ماه فوريه گذشته جانشين رئیس جمهوری پيشين، ویکتور یانوکوویچ، شد را به رسمیت نمی شناسد، و قیمت گازی را که به اوکراین می فروشد دو برابر کرده است، يعنی از ابتدای ماه آوريل جاری ۴۸۵ دلار برای هر هزار متر مکعب. کیف، که با مشکلات عمیق اقتصادی دست و پنجه نرم می کند، از پرداخت بدهی هآيش سرباز زده است.

تولید کننده دولتی گاز روسی، شرکت گازپروم، می گويد، کیف بابت گازی که پيش از اين دريافت کرد مبلغ ۲/۲ ميليارد دلار بدهکار است. گاز پروم می گويد از اين پس خواستار پرداخت نقد خواهد شد، که ريسک بسته شدن لوله گاز را افزايش می دهد.

روز چهارشنبه پرودان گفت کیف پیشنهاد خود را برای قیمت گاز به مسکو داده بود، اما هنوز پاسخی دريافت نکرده است. او قیمت پیشنهادی اوکراين را مشخص نکرد. مقامات اوکراین قبلا گفته بودند آماده اند برای هر ۱۰۰۰ متر مکعب ۳۸۵ دلار بپردازند.
XS
SM
MD
LG