لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۵

بهبود وضعیت سلمان رشدی در بیمارستان؛ ضارب اتهام خود را نپذیرفت


هادی مطر، عامل حمله به سلمان رشدی در دادگاه.
هادی مطر، عامل حمله به سلمان رشدی در دادگاه.

سلمان رشدی نویسنده کتاب «آیات شیطانی» که شامگاه جمعه و هنگام سخنرانی در غرب ایالت نیویورک با چاقو مورد حمله قرار گرفت و با وضعیتی وخیم در بیمارستان بستری شد، اکنون بدون استفاده از دستگاه کمک تنفسی قادر به سخن گفتن است.

به گفته یکی از دوستان آقای رشدی، او روحیه خوبی دارد و حتی لطیفه تعریف می‌کند.

دفتر دادستانی ناحیه «چاوتاکوا» در نیویورک اعلام کرده که هادی مطر، عامل حمله به سلمان رشدی به «تلاش برای قتل درجه دو» متهم شده و «در بازداشت می‌ماند.»

اما هادی مطر اتهام تلاش برای قتل و جنایت «از پیش برنامه‌ریزی‌شده» را نپذیرفته است.

به گفته قاضی اشمیت، «این یک حمله هدفمند، بدون دلیل و از پیش برنامه‌ریزی‌شده» از سوی هادی مطر ۲۴ ساله به آقای رشدی بود.

دادستان‌ها در این جلسه گفتند که مطر ١٠ ضربه چاقو به سلمان رشدی وارد کرد.

در نتیجه این حمله کبد سلمان رشدی ۷۵ ساله آسیب دیده، اعصاب بازو و یکی از چشم‌هایش قطع شده، و احتمال دارد چشم آسیب‌دیده‌اش نابینا شود.

جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده در بیانیه‌ای حمله به سلمان رشدی نویسنده سرشناس و مورد غضب جمهوری اسلامی را «وحشیانه» نامید.

براساس بیانیه‌ای که کاخ سفید شنبه غروب منتشر کرد، رئیس جمهوری آمریکا سلمان رشدی را نمادی برای «حقیقت، شجاعت، ایستادگی و بیان بی‌پروای عقاید» نامید و گفت که این ارزش‌ها «ایده‌آل‌هایی است که جهان به آن نیاز دارد.»

در حالی که سیاستمداران و شخصیت‌ها در کشورهای مختلف حمله به سلمان رشدی، نویسنده سرشناس و مورد غضب جمهوری اسلامی را محکوم کرده‌اند، رسانه‌های دولتی و حکومتی ایران همچنان از این اقدام خشونت‌بار حمایت می‌کنند و می‌گویند چنین حملاتی در انتظار برخی از دیگر افراد در ایالات متحده است.

XS
SM
MD
LG