لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۵

پلیس می‌گوید ضارب رشدی از علاقمندان به جمهوری اسلامی است


پلیس نیویورک با اعلام هویت ضارب سلمان رشدی نویسنده کتاب «آیات شیطانی» گفت او «هادی مطر» نام دارد که اهل نیوجرسی است و ۲۴ سال سن دارد.

به گفته پلیس او از هواداران جمهوری اسلامی است و نسبت به رهبران حکومت اسلامی ارادت داشته‌ است. به گفته پلیس، هادی مطر در شبکه‌های اجتماعی خود همچون فیس‌بوک، در حمایت از جمهوری اسلامی ،‌سپاه پاسداران و شیعه‌گری مطالبی منتشر کرده‌ است.

تصاویری از روح الله خمینی و علی خامنه‌ای به همراه نیروهای سپاه پاسداران در شناسه اکانت فیس‌بوک او دیده می‌شود.


پلیس گفته تحقیقات درباره انگیزه‌های هادی مطر برای حمله به سلمان رشدی ادامه دارد، اما به نظر می‌رسد او به تنهایی اقدام به این عمل کرده و گروه یا تیمی از این اقدام پشتیبانی نمی‌کرده است.

سلمان رشدی ۷۵ ساله که روز جمعه در نیویورک به هنگام سخنرانی در یک مجتمع فرهنگی مورد حمله هادی مطر قرار گرفت، از ناحیه گردن مورد اصابت چاقو واقع و به بیمارستان منتقل شد.

آخرین خبرها حاکی از آن است که سلمان رشدی ، احتمالاً بر اثر جراحات وارده از ضربه چاقو در روز جمعه، یک چشمش را از دست خواهد داد. همچنین اعلام شده است که اعصاب بازوی او قطع شده و به کبدش آسیب رسیده است و سلمان رشدی با کمک دستگاه تنفس مصنوعی نفس می‌کشد.

سلمان رشدی یک بریتانیایی-آمریکایی متولد هند است که در اواخر دهه ۸۰ میلادی با نوشتن کتاب «آیات شیطانی» مورد خشم مسلمانان قرار گرفت و روح‌الله خمینی با صدور فتوایی قتل او را واجب دانست. چند سال بعد از صدور فتوای آیت الله خمینی دو تن از ناشران کتاب «آیات شیطانی» در اروپا مورد حمله مسلمانان قرار گرفتند که یک نفر از آنها در این حمله کشته شد.

جمهوری اسلامی بعد از مرگ روح‌الله خمینی هم از موضع بنیانگذار خود کوتاه نیامد و خون سلمان رشدی را مباح دانست و حتی برای قتل او سه میلیون دلار جایزه تعیین کرد، اما در اوایل دهه ۹۰ میلادی اعلام کرد برای اجرای این فتوا و قتل رشدی اقدامی نخواهد کرد.

با این حال بنیادی موسوم به «بنیاد ۱۵ خرداد» وابسته به «ستاد اجرایی فرمان امام» که خود را بعد از کمیته امداد و بنیاد شهید ، سومین نهاد خدماتی ایران معرفی می‌کند در وبسایتش متذکر شده که یکی از اقدامات برجسته‌ این بنیاد، تعیین جایزه برای قتل سلمان رشدی، نویسنده‌ کتاب «آیات شیطانی» بوده که ضمن انعکاس گسترده‌ در جهان باعث شده این نویسنده دور از انظار عموم زندگی کند.

همزمان با حمله هادی مطر به سلمان رشدی ، برخی مقامات و طرفداران جمهوری اسلامی تلاش کردند این حمله را دسیسه غرب و در ارتباطات با توافق هسته‌ای جمهوری اسلامی با آمریکا و احیای برجام بدانند.

محمد مرندی مشاور تیم مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی در توییتر و به زبان انگلیسی نوشت :‌ «من برای نویسنده‌ای که نفرت و تحقیر بی‌پایان نسبت به مسلمانان و اسلام را به همراه داشته است، اشک نمی‌ریزم. او یک بازیچه امپراتوری است که به عنوان یک رمان‌نویس پسا استعماری ظاهر شده‌ است. اما، آیا عجیب نیست که با نزدیک شدن به توافق هسته‌ای احتمالی، آمریکا ادعاهایی در مورد تلاش برای کشتن جان بولتون مطرح کرده و اکنون این اتفاق می‌افتد؟»


علی‌اکبر رائفی‌پور، از نظریه پردازان جمهوری اسلامی و عبدالرضا داوری از مشاوران دولت محمود احمدی نژاد نیز در همین خط تحلیلی ، ضمن ابراز خشنودی از اتفاق حمله به سلمان رشدی آن‌را توطئه اسرائیل و آمریکا دانسته و تلاش کردند همزمانی این رخداد با روزهای پایانی مذاکرات احیای برجام را تلاشی از ناحیه غرب برای توقف مذاکرات و فشار به ایران قلمداد کنند.

گفتنی است رهبران و شخصیت‌های سیاسی و ادبی جهان حمله روز جمعه به سلمان رشدی را محکوم کردند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG