لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۱

ضارب سلمان رشدی به «تلاش برای قتل درجه دو» متهم شد


سلمان رشدی، نویسنده کتاب «آیات شیطانی». آرشیو
سلمان رشدی، نویسنده کتاب «آیات شیطانی». آرشیو

دفتر دادستانی ناحیه چاوتاکوا در نیویورک روز شنبه اعلام کرد عامل حمله به سلمان رشدی به تلاش برای قتل درجه دو متهم شده است و در بازداشت می‌ماند.

سلمان رشدی، نویسنده کتاب «آیات شیطانی»، صبح روز جمعه در نیویورک هدف حمله قرار گرفت و با هلی‌کوپتر به بیمارستان منتقل شد.

پلیس نیویورک با اعلام هویت ضارب سلمان رشدی گفت او «هادی مطر»، اهل نیوجرسی و ۲۴ ساله است .

هنوز تحقیقات درباره طرح‌ریزی و آماده‌سازی منجر به حمله در جریان است تا مشخص شود آیا باید اتهامات دیگری علیه ضارب مطرح است یا خیر.

به گفته پلیس نیویورک، هادی مطر از هواداران جمهوری اسلامی است، نسبت به رهبران حکومت اسلامی ارادت داشته‌، و در شبکه‌های اجتماعی خود همچون فیس‌بوک، در حمایت از جمهوری اسلامی، ‌سپاه پاسداران و شیعه‌گری مطالبی منتشر کرده‌ است.

واکنش حزب‌الله لبنان

یک مقام حزب‌الله لبنان روز شنبه گفت این گروه هیچ اطلاعاتی درباره حمله به سلمان رشدی ندارد.

خبرگزاری رویترز به نقل از این مقام حزب‌الله که نخواسته نامش فاش شود، گزارش داده است: «ما درباره این موضوع هیچ چیزی نمی‌دانیم، بنابراین اظهار نظر نمی‌کنیم.»

به گفته شهردار یارون در جنوب لبنان، پدر و مادر هادی مطر اصالتا اهل این شهر هستند اما خود او متولد و بزرگ‌شده آمریکا است.

شهردار یارون نیز درباره ارتباط احتمالی هادی مطر با حزب‌الله گفت هیچ اطلاعی درباره دیدگاه‌های سیاسی این شخص و والدینش ندارد.

XS
SM
MD
LG