لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۸

مشاور امنیت ملی آمریکا حمله به سلمان رشدی را «هولناک» خواند


جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، حمله به سلمان رشدی نویسنده کتاب «آیات شیطانی» را «مذموم» توصیف کرد. او روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای این «اقدام خشونت‌آمیز» را همچنین «هولناک» خواند و افزود اعضای دولت بایدن برای بهبود فوری سلمان رشدی دعا می‌کنند.

سالیوان همچنین از شهروندان حاضر در مکان حمله برای کمک به سلمان رشدی تشکر کرد و از ماموران امنیتی برای واکنش سریع و موثرشان که به گفته وی هنوز هم در جریان است، قدردانی کرد.

سلمان رشدی ۷۵ ساله که روز جمعه در نیویورک به هنگام سخنرانی در یک مجتمع فرهنگی مورد حمله هادی مطر قرار گرفت، از ناحیه گردن مورد اصابت چاقو واقع و به بیمارستان منتقل شد.

آخرین خبرها حاکی از آن است که سلمان رشدی، احتمالا بر اثر جراحات وارده از ضربه چاقو در روز جمعه، یک چشمش را از دست خواهد داد. همچنین اعلام شده است که اعصاب بازوی او قطع شده و به کبدش آسیب رسیده است و اکنون با کمک دستگاه تنفس مصنوعی نفس می‌کشد.

محکومیت گسترده حمله به سلمان رشدی از سوی شخصیت‌های سیاسی و ادبی جهان با سکوت چهره‌های اصلی دولت ایران و حمایت علنی برخی مقامات و رسانه‌های دولتی همراه بوده است.

پلیس نیویورک با اعلام هویت ضارب سلمان رشدی گفت این فرد ۲۴ ساله از هواداران جمهوری اسلامی است، نسبت به رهبران حکومت اسلامی ارادت داشته‌، و در شبکه‌های اجتماعی خود همچون فیس‌بوک، در حمایت از جمهوری اسلامی، ‌سپاه پاسداران و شیعه‌گری مطالبی منتشر کرده‌ است.

XS
SM
MD
LG