لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۲

جزئیات جدیدی از حمله روز جمعه هادی مطر به سلمان رشدی


هادی مطر در دفتر دادستانی یک روز بعد از حمله به سلمان رشدی
هادی مطر در دفتر دادستانی یک روز بعد از حمله به سلمان رشدی


روزنامه نیویورک تایمز در یک گزارش جدید، جزئیاتی از هادی مطر مهاجم به سلمان رشدی منتشر کرد. او روز شنبه در حالیکه یک لباس راه‌راه سیاه و سفید بازداشتگاه را به تن داشت و ماسک بر صورت زده بود، در دفتر دادستانی ناحیه چاوتاکوا در غرب ایالت نیویورک حاضر شد.

دادستان‌ها در این جلسه گفتند که مطر ده ضربه چاقو به سلمان رشدی وارد کرد.

به گفته مقامات قضایی، هادی مطر ۲۴ ساله، اهل نیوجرسی است و با اتوبوس به سمت محل سخرانی سلمان رشدی سفر کرد. او بعد از گرفتن کارت ورود، در سالن محل سخنرانی رشدی حاضر شد. او کمی قبل از اینکه این نویسنده سخنرانی خود را آغاز کند، به او حمله کرد.
وضعیت جسمی سلمان رشدی چندان مساعد نیست. او زیر دستگاه تنفس مصنوعی است و احتمالا یک چشم خود را از دست می‌دهد.

سلمان رشدی روز جمعه ۲۱ مرداد در نیویورک از سوی مرد ۲۴ ساله‌ای به نام هادی مطر مورد حمله چاقو قرار گرفت.

دفتر دادستانی ناحیه چاوتاکوا در نیویورک روز شنبه اعلام کرد عامل حمله به سلمان رشدی به تلاش برای قتل درجه دو متهم شده است و در بازداشت می‌ماند.

سلمان رشدی نویسنده کتاب «آیات شیطانی» است. آیت‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، در واپسین ماه‌‌های حیات خود در بهمن ۱۳۶۷ با صدور فتوایی خواستار مرگ رشدی به دلیل نگارش این کتاب شد.

جمهوری اسلامی ایران برای هر کسی که رشدی را بکشد بیش از ۳ میلیون دلار پاداش تعیین کرده است.

در شهریور ۱۳۹۱ «بنیاد ۱۵ خرداد» که یک بنیاد مذهبی نیمه رسمی در ایران است، جایزه قتل سلمان رشدی را ۵۰۰ هزار دلار افزایش داد. رشدی در آن زمان با رد این تهدید، گفت که «هیچ مدرکی» مبنی بر ابراز تمایل مردم به این جایزه در دست نیست.

رشدی در آن سال کتابی را تحت عنوان «جوزف آنتون» درباره این فتوا منتشر کرد.

به گفته پلیس نیویورک، هادی مطر از هواداران جمهوری اسلامی است، نسبت به رهبران حکومت اسلامی ارادت داشته‌، و در شبکه‌های اجتماعی خود همچون فیس‌بوک، در حمایت از جمهوری اسلامی، ‌سپاه پاسداران و شیعه‌گری مطالبی منتشر کرده‌ است.

جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده در بیانیه‌ای حمله به سلمان رشدی نویسنده سرشناس و مورد غضب جمهوری اسلامی را محکوم کرد و این حمله را «حمله وحشیانه» نامید.

XS
SM
MD
LG