لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۲

جو بایدن: سلمان رشدی نماد حقیقت، شجاعت، و ایستادگی است


جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، در بیانیه‌ای سوءقصد به سلمان رشدی، نویسنده سرشناس، را «حمله وحشیانه» خواند.

براساس بیانیه‌ای که کاخ سفید شامگاه شنبه منتشر کرد، رئیس جمهوری آمریکا سلمان رشدی را نمادی برای «حقیقت، شجاعت، تاب‌آوری» و «توانایی همرسانی بی‌پروای ایده‌ها» دانست و گفت که این ارزش‌ها «عناصر سازنده جوامع آزاد و باز هستند.»

آقای بایدن در بخش دیگری از این بیانیه گفت که در همبستگی با سلمان رشدی و همه حامیان آزادی بیان، «بار دیگر بر تعهدمان به این ارزش‌های ژرف آمریکایی تاکید می‌کنیم.»

سلمان رشدی روز جمعه ۲۱ مرداد در غرب ایالت نیویورک از سوی مرد ۲۴ ساله‌ای به نام هادی مطر مورد حمله چاقو قرار گرفت.

دفتر دادستانی ناحیه چاوتاکوا در ایالت نیویورک روز شنبه اعلام کرد عامل حمله به سلمان رشدی به تلاش برای قتل درجه دو متهم شده است و در بازداشت می‌ماند.

حال آقای رشدی وخیم گزارش شده است.

سلمان رشدی نویسنده کتاب «آیات شیطانی» است. آیت‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، در واپسین ماه‌‌های حیات خود در بهمن ۱۳۶۷ با صدور فتوایی خواستار مرگ رشدی به دلیل نگارش این کتاب شد.

جمهوری اسلامی ایران برای هر کسی که رشدی را بکشد بیش از ۳ میلیون دلار پاداش تعیین کرده است.

در شهریور ۱۳۹۱ «بنیاد ۱۵ خرداد» که یک بنیاد مذهبی نیمه رسمی در ایران است، جایزه قتل سلمان رشدی را ۵۰۰ هزار دلار افزایش داد. رشدی در آن زمان با رد این تهدید، گفت که «هیچ مدرکی» مبنی بر ابراز تمایل مردم به این جایزه در دست نیست.

رشدی در آن سال کتابی را تحت عنوان «جوزف آنتون» درباره این فتوا منتشر کرد.

به گفته پلیس نیویورک، هادی مطر از هواداران جمهوری اسلامی است، نسبت به رهبران حکومت اسلامی ارادت داشته‌، و در شبکه‌های اجتماعی خود همچون فیس‌بوک، در حمایت از جمهوری اسلامی، ‌سپاه پاسداران، و شیعه‌گری مطالبی منتشر کرده‌ است.

XS
SM
MD
LG