لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۲

رکسانا طاهباز: وزارت خارجه بریتانیا پدر من را فراموش کرده است


مراد طاهباز، فعال زیست محیطی زندانی در ایران
مراد طاهباز، فعال زیست محیطی زندانی در ایران

رکسانا طاهباز، دختر مراد طاهباز فعال زیست‌محیطی زندانی در اوین، در گفت‌وگویی با روزنامه گاردین که یکشنبه ۱۵ مه منتشر شده می‌گوید وزارت خارجه بریتانیا پدر و خانواده او را فراموش کرده است.

یک هفته پیش از آزادی نازنین زاغری رتکلیف و انوشه آشوری، به خانواده آقای طاهباز نیز گفته شده بود که وی و همسرش ویدا که اکنون در ایران و ممنوع‌الخروج است، در چارچوب توافق از ایران بازگردانده خواهند شد.

رکسانا که دختر ارشد مراد و ویدا است به گاردین گفته خانواده‌اش طی چهار سال گذشته بنا به توصیه دولت بریتانیا با رسانه‌ها صحبت نکرده‌اند که مبادا «مذاکرات به خطر بیافتد.» به گفته رکسانا، «بزرگ‌ترین نگرانی ما این بود چون تنها خانواده غیرعمومی بودیم، فراموش شویم.» اما دولت بریتانیا به آنها گفته بود مراد طاهباز و همسرش ویدا «قطعا بخشی از توافق هستند.»

یکی از پیچیدگی‌های وضعیت مراد طاهباز در مقایسه با سایر زندانی‌ها در ایران این است که وی علاوه بر تابعیت بریتانیایی، شهروند آمریکا است.

رکسانا به گاردین گفته است مطمئن بودند که به محض بازگشت نازنین و انوشه، دولت ایران پدرش را به زندان باز خواهد گرداند که این اتفاق هم رخ داد و تنها ۴۸ ساعت بعد دوباره زندانی شد. به گفته رکسانا، لیز تراس وزیر خارجه بریتانیا از دسامبر سال گذشته که شخصا به آنها اطمینان داده بود والدینشان به بریتانیا باز گردانده خواهند شد، با آنها تماسی نداشته است.

گاردین به نقل از دختر ارشد مراد طاهباز نوشته که دلیل عدم آزادی وی توسط جمهوری اسلامی تابعیت آمریکایی‌اش است و این در حالی است که او متولد و بزرگ‌شده بریتانیا است و برای تحصیلات دانشگاهی به آمریکا نقل مکان کرده بود.

به گفته رکسانا، شب پیش از کنفرانس مطبوعاتی نازنین زاغری در بریتانیا، خانواده زاغری با وی تماس گرفتند و از وی خواستند که فردای آن روز بیانیه‌ای درباره وضعیت پدرش قرائت کند که او پس از مشورت و موافقت خانواده تصمیم به انجام این کار کرد.

مراد طاهباز یکی از زندانیان چند تابعیتی است. او شهروند ایران، بریتانیا و آمریکا است و یکی از هفت فعال محیط‌ زیست بازداشت شده است که در بهمن ۱۳۹۶ دستگیر و به زندان اوین منتقل شد. مراد طاهباز در زمان ریاست معصومه ابتکار بر سازمان محیط زیست، به عنوان یکی از اعضای پروژه حفاظت از یوز معرفی شده بود.

XS
SM
MD
LG