لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۱

دختر مراد طاهباز در برابر ساختمان وزارت‌خارجه بریتانیا در لندن تحصن کرد


رکسان طاهباز، دختر مراد طاهباز، در برابر ساختمان وزارت خارجه بریتانیا در لندن - ۱۳ آوریل ۲۰۲۲ (۲۴ فروردین ۱۴۰۱)
رکسان طاهباز، دختر مراد طاهباز، در برابر ساختمان وزارت خارجه بریتانیا در لندن - ۱۳ آوریل ۲۰۲۲ (۲۴ فروردین ۱۴۰۱)

رکسان طاهباز، دختر مراد طاهباز، فعال محیط‌زیستی سه‌تابعیتی که در ایران زندانی است، روز چهارشنبه ۲۴ فروردین با تحصن در برابر ساختمان وزارت خارجه بریتانیا در لندن، نسبت به تدوام حبس پدرش اعتراض کرد.

خانم طاهباز در این تحصن که با همراهی سازمان عفو بین‌الملل انجام شده‌است، به خبرنگاران گفت که او و خانواده‌اش به عدم پیگیری وضعیت پدرش از طرف وزارت‌خارجه بریتانیا معترضند.

به گزارش سازمان عفو بین‌الملل در بریتانیا، رکسان طاهباز امیدوار است که (با این اقدام) لیز تراس، وزیر امور خارجه بریتانیا، پیام و درخواست‌های آنها را شنیده باشد.

او گفت: «تنها چیزی که از او می‌خواهیم این است که پدرمان را به خانه بیاورد.»

رکسان طاهباز
رکسان طاهباز

خانم طاهباز ضمن ابراز خرسندی از بازگشت نازنین زاغری و انوشه انصاری به بریتانیا و ملحق شدن آنها به خانواده‌هایشان، گفت: «ولی پدرم فراموش شده است. این درست نیست، این یک خیانت خورد کننده است و باید اصلاح شود.»

او افزود: «والدین ما باید فوراً و بدون هیچ قید و شرطی، به خانه آورده شوند. ما باید به هم بپیوندیم.»

در جریان مبادله زندانیان دوتابعیتی میان دولت بریتانیا و جمهوری اسلامی که اواخر اسفند سال گذشته انجام شد، قرار بود مراد طاهباز، شهروند بریتانیایی‌آمریکایی ایرانی‌تبار هم آزاد شود، ولی مقام‌های بریتانیایی به خانواده طاهباز گفتند که حل مشکل او را به دولت آمریکا محول کرده‌اند.

مصاحبه صدای آمریکا با ساشا دشموک، رئیس سازمان عفو بین‌الملل در بریتانیا در مقابل ساختمان وزارت خارجه بریتانیا لندن
مصاحبه صدای آمریکا با ساشا دشموک، رئیس سازمان عفو بین‌الملل در بریتانیا در مقابل ساختمان وزارت خارجه بریتانیا لندن

ساشا دشموک، رئیس سازمان عفو بین‌الملل در بریتانیا به خبرنگار صدای آمریکا گفت که داشتن تابعیت‌های دیگر، نافی مسئولیت بریتانیا در این باره نیست و شهروندان عادی نباید قربانی درگیری‌های سیاسی شوند.

وی که برای حمایت از خانواده طاهباز در مقابل ساختمان وزارت خارجه بریتانیا رکسان طاهباز را همراهی می‌کند، گفت: «کار دولت نیمه تمام مانده است، نازنین و انوشه خانه هستند، اما مراد و مهران رئوف نه.»

نازنین زاغری رتکلیف و انوشه انصاری دو زندانی دو تابعیتی (ایرانی - بریتانیایی) پس از سال ها حبس در زندان جمهوری اسلامی ایران، ماه گذشته بعد از پرداخت بدهی معوقه لندن به تهران، آزاد شدند و به بریتانیا بازگشتند.

XS
SM
MD
LG