لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۰

انوشه آشوری: اوین جهنم است، همچنان احساس شکنجه می‌کنم


انوشه آشوری، زندانی دوتابعیتی بریتانیایی ایرانی
انوشه آشوری، زندانی دوتابعیتی بریتانیایی ایرانی

انوشه آشوری، شهروند دو تابعیتی ایرانی-بریتانیایی، که به تازگی از زندان اوین آزاد شده و به بریتانیا بازگشته است می‌گوید به خاطر «دوستانی که در زندان به سر می‌برند، همچنان حس شکنجه دارد.»

آقای آشوری در مصاحبه با شبکه «سی‌ان‌ان»، با توصیف زندان اوین به عنوان جهنم، به اقدامات متعدد خود، از جمله بریدن مچ دست، و اعتصاب غذا در اعتراض به وضعیت زندان سخن گفت.

وی همچنین به سیامک نمازی، زندانی ایرانی-آمریکایی اشاره کرد و گفت: «او دوست و الگوی خوبی بود و از آزادی من، واقعا خوشحال شد.»

این در حالی است که روز گذشته آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نیز با انتشار توییتی خواهان آزادی عماد شرقی، زندانی دوتابعیتی ایرانی-آمریکایی، شد.

در حال حاضر عماد شرقی، سیامک نمازی، و پدرش باقر نمازی (شهروندان ایرانی-آمریکایی)، شهاب دلیلی، (شهروند ایرانی دارای اقامت دائم آمریکا)، احمدرضا جلالی (پژوهشگر ایرانی-سوئدی)، فریبا عادلخواه (شهروند ایرانی-فرانسوی) و بنجامین بریر گردشگر فرانسوی در ایران زندانی هستند.

جمهوری اسلامی ایران، روسیه، چین و ونزوئلا در میان کشورهایی هستند که شهروندان خارجی را دستگیر کرده و از آن‌ها به عنوان اهرم در مذاکرات سیاسی استفاده می‌کنند.

XS
SM
MD
LG