لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۲

واکنش قانونگذاران آمریکایی به عملیات منجر به کشته شدن ایمن الظواهری


پس از اعلام کشته شدن رهبر القاعده توسط نیروهای ایالات متحده و تایید این موضوع از سوی رئیس جمهوری آمریکا سناتورها و نمایندگان کنگره نسبت به این خبر واکنش نشان دادند.

چاک شومر، رهبر اکثریت سنا از حزب دمکرات پس از آن که بایدن، از کشته‌شدن ایمن الظواهری، رهبر القاعده، در یک حمله هوایی خبر داد، در بیانیه‌ای نوشت:

«برای تشکر از رئیس‌جمهوری بایدن، کلاه از سر برمیداریم. به‌ دلیل اقدام قاطع او، که به یک قاتل جمعی وحشتناک، در پایان، عدالت را ارزانی داشت. آمریکا ایمن الظواهری، رهبر ظالم القاعده و عامل حملات یازدهم سپتامبر را، از صحنه نبرد خارج کرد. این یک دستاورد قابل‌ توجه، توسط پرزیدنت بایدن است. او‌ سزای کسی را داد که یکی از بزرگترین تروریست‌های تحت تعقیب، در جهان بود. همان کسی که به سازماندهی قتل هزاران نفر از هموطنان نیویورکی من، در ۱۱ سپتامبر، کمک کرد.»

سناتور ارشد جمهوریخواه از اوکلاهما جیمز اینهوف نیز در بیانیه‌ای نوشت: «جهان بدون ایمن الظواهری، رهبر القاعده، وضعیت بهتری خواهد داشت و من مردان و زنان شجاعی را که به از میان برداشتن او کمک کردند، تحسین می‌کنم. با این حال، این واقعیت که او در افغانستان کشته شد، نشان دهنده شکست کامل سیاست دولت بایدن در قبال آن کشور است.»

مارک‌ وارنر، سناتور دمکرات که ریاست کمیته اطلاعاتی منتخب سنا، را نیز برعهده دارد، گفته‌: «القاعده، مسئول حملات وحشیانه، نه‌ فقط در ایالات متحده، بلکه در آسیا، آفریقا و اروپا است.»
وارنر در بیانیه‌ای که پس از کشته‌شدن ایمن‌ الظواهری، رهبر القاعده، منتشر کرده‌، افزود که از تلاش‌های افسران و اعضای سرویس اطلاعاتی، قدردانی می‌کند که سرانجام ۲۱ سال پس از حملات هولناک ۱۱ سپتامبر، یکی از آخرین رهبران بازمانده این عملیات را به‌دست عدالت سپردند.

سناتور ماکو روبیو از حزب جمهوریخواه نیز جامعه نظامی و اطلاعاتی ایالات متحده را برای عملیات موفقیت آمیز در افغانستان برای از بین بردن ایمن الظواهری رهبر القاعده تحسین کرد و نوشت:«ظواهری یک تروریست خبیث و همدست در حملات تروریستی یازدهم سپتامبر بود.جهان بدون او امن‌تر است و این حمله، نشان‌دهنده تعهد مداوم ما برای تعقیب همه تروریست‌های مسئول یازده سپتامبر و کسانی است که به تهدید منافع آمریکا ادامه می‌دهند.»

آدام شیف، نماینده کنگره و رئیس کمیته اطلاعاتی منتخب دائمی مجلس نمایندگان با صدور بیانیه‌ای ضمن قدردانی از جو بایدن، سازمان‌های اطلاعاتی، ارتش و همه کسانی که در حذف ایمن الظواهری، سهیم بودند گفت:«از زمانی که بیش از یک دهه پیش در کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان به این سمت منصوب شدم، بر سپردن رهبران القاعده به دست عدالت تمرکز کردم و آن‌را در اولویت کارهایم قرار دادم و حالا یکی از شرورترین تروریست‌های تاریخ را از بین بردیم اما طالبان باید پاسخگوی حضور الظواهری در کابل باشند، چرا که آنها به جهان اطمینان داده‌بودند که پناهگاه امنی برای تروریست‌های القاعده نخواهند شد.

مایکل مک کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان از حزب جمهوری خواه نیز کشته شدن رهبر القاعده را روز بزرگی برای آمریکا دانست اما گفت:« این خبر ثابت کرد که جو بایدن به مردم آمریکا دروغ گفته چرا که او یک سال پیش به دروغ ادعا کرد، القاعده از افغانستان رفته اما اینطور نبود و بدتر آن‌ که، رئیس القاعده، که یکی از مغزهای متفکر حملات ۱۱ سپتامبر بود، در مرکز شهر کابل در امان بوده‌ است.
او تصریح کرد: «عقب نشینی پر هرج و مرج و مرگبار ما از افغانستان در را برای القاعده باز کرد تا دوباره آزادانه فعالیت کند و بر علیه ایالات متحده و متحدان ما عملیات تروریستی انجام دهد.»

گریگوری دبلیو میکس، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا از حزب دموکرات هم در بیانیه‌ای در رابطه با اعلامیه دولت بایدن مبنی بر اجرای موفقیت آمیز عملیات ضد تروریستی علیه ایمن الظواهری، رهبر القاعده گفت :«من دولت بایدن را به دلیل انجام این عملیات تحسین می‌کنم ،مرگ ظواهری نشان دهنده یک پیروزی بزرگ در مبارزه با تروریسم است و ما مدیون بسیاری از متخصصان امنیت ملی در سراسر دولت هستیم که برای محافظت از مردم آمریکا در برابر القاعده و سایر تهدیدات تروریستی تلاش خستگی ناپذیری کرده‌اند.»

گفتنی است جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، دوشنبه شب در یک بیانیه تلویزیونی از کاخ سفید اعلام کرد ایمن الظواهری، رهبر القاعده، در حمله هواپیماهای بدون سرنشین ایالات متحده در افغانستان کشته شده است.

بایدن با بیان اینکه الظواهری در طراحی حملات ۱۱ سپتامبر با اسامه بن لادن مشارکت داشت و باعث مرگ هزاران آمریکایی شد، به نقش او در بمب‌گذاری‌ها و حملات دیگر بر ضد منافع آمریکا در سراسر جهان اشاره کرد.

جو بایدن گفت: «ایمن الظواهری در کابل بود و ما بدون آنکه به اعضای خانواده او یا غیرنظامیان دیگر آسیبی برسد در یک عملیات دقیق و حساب شده او را نابود کردیم.»

رئیس جمهوری آمریکا افزود: «الظواهری از مخفیگاهش، حملاتی را علیه ایالات متحده هدایت می‌کرد اما حالا عدالت اجرا شده است و این قاتل خطرناک دیگر وجود ندارد.»

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG