لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۳

نیویورک تایمز: نفر دوم رهبری «القاعده» در تهران به دست عوامل اسرائیلی کشته شد


تصویر المصری در پوستری که اف بی آی منتشر کرده بود
تصویر المصری در پوستری که اف بی آی منتشر کرده بود

نیویورک تایمز در گزارشی نوشته است که نفر دوم شبکه القاعده که مغز متفکر بمب گذاری های سال ۱۹۹۸ در سفارتخانه های آمریکا در آفریقا بود، سه ماه پیش به دست عوامل اسرائیلی و به درخواست آمریکا، در تهران کشته شد.

به گزارش رویترز در روز شنبه ۲۴ آبان، نیویورک تایمز گزارش خود را روز جمعه و به نقل از مقامات اطلاعاتی منتشر کرده است.

عبدالله احمد عبدالله که با نام ابو محمد المصری نیز شناخته می شد، هدف تیراندازی دو مرد موتورسیکلت سوار در یک خیابان تهران در ۱۷ مرداد امسال (۷ اوت) قرار گرفت و کشته شد.

نیویورک تایمز می نویسد خبر مرگ مصری که از او به عنوان جانشین احتمالی رهبر القاعده، ایمن الظواهری یاد می شد، تا به امروز پنهان نگه داشته شده بود.

به نوشته رویترز، یک مقام ارشد امنیتی افغانستان ماه گذشته میلادی به این خبرگزاری گفته بود مصری که در فهرست افراد به شدت تحت تعقیب پلیس فدرال آمریکا، اف.بی.آی، قرار داشت، در محله «پاسداران» در شمال تهران کشته شد. رویترز می گوید قادر نبوده است که این اطلاعات را تایید کند.

به نوشته نیویورک تایمز، ‌مشخص نیست که آیا ایالات متحده در کشتن این پیکارجوی متولد مصر نقشی داشته است یا خیر. این روزنامه نوشته است که مقامات آمریکایی سال ها است که رد مصری و دیگر عوامل القاعده را در ایران دنبال می کنند.

به نوشته تایمز هیچ دولتی این خبر را به طور علنی تایید نکرده است و القاعده نیز خبر مرگ وی را اعلام نکرده است.

نیویورک تایمز می گوید علاوه بر مصری، دخترش نیز در آن حمله کشته شد. او همسر یک پسر بن لادن بود.

مصری از سال ۲۰۰۳ در «بازداشت» ایران بود اما به نوشته نیویورک تایمز و به نقل از مقامات اطلاعاتی آمریکایی، از سال ۲۰۱۵ در محله بالا شهر پاسداران آزادانه تردد داشت. مصری یکی از بنیانگذاران اصلی القاعده بود.

XS
SM
MD
LG