لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۹

رئیس جمهوری ایالات متحده کشته شدن رهبر القاعده را تایید کرد


جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده
جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، دوشنبه شب در یک بیانیه تلویزیونی از کاخ سفید اعلام کرد ایمن الظواهری، رهبر القاعده، در حمله هواپیماهای بدون سرنشین ایالات متحده در افغانستان کشته شده است.

بایدن با بیان اینکه الظواهری در طراحی حملات ۱۱ سپتامبر با اسامه بن لادن مشارکت داشت و باعث مرگ هزاران آمریکایی شد، به نقش او در بمب‌گذاری‌ها و حملات دیگر بر ضد منافع آمریکا در سراسر جهان اشاره کرد.

جو بایدن گفت: «ایمن الظواهری در کابل بود و ما بدون آنکه به اعضای خانواده او یا غیرنظامیان دیگر آسیبی برسد در یک عملیات دقیق و حساب شده او را نابود کردیم.»

رئیس جمهوری آمریکا افزود: «الظواهری از مخفیگاهش، حملاتی را علیه ایالات متحده هدایت می‌کرد اما حالا عدالت اجرا شده است و این قاتل خطرناک دیگر وجود ندارد.»

وی با بیان اینکه «دیگر هرگز اجازه نمی‌دهیم افغانستان پناهگاه امنی برای تروریست‌ها و سکویی برای حمله به منافع آمریکا باشد» تاکید کرد: «ما همواره برای محافظت از بیگناهان و دفاع از آزادی در جهان تلاش کرده‌ایم و هرگز از این راه عقب‌نشینی نخواهیم‌کرد.»

او تصریح کرد: «مهم نیست چقدر طول می کشد یا مهم نیست، شما کجا پنهان می شوید، اما اگر تهدیدی برای آمریکا و مردم آمریکا باشید شما را پیدا می‌کنیم و از بین می‌بریم.»

سخنان رئیس جمهوری آمریکا در مورد عملیات منجر به کشته شدن ایمن الظواهری
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:07:31 0:00

ایمن الظواهری یک مصری الاصل بود که پس از کشته شدن اسامه بن لادن به دست نیروهای ویژه آمریکایی در سال ۲۰۱۱ به رهبری القاعده رسید.

اواخر سال ۲۰۲۰ شایعاتی دربارهٔ مرگ الظواهری بر اثر بیماری قلبی منتشر شد تا این‌ که ویدئویی از او پخش شد که در آن وضعیت به‌ وجود آمده برای اقلیت مسلمان روهینگیا در میانمار را محکوم کرد. اما ابهام نسبی سخنانش و عدم وجود تاریخ مشخص تأییدشده برای این ویدئو باعث شد این شایعات به طور کامل و قطعی رد نشود.

در واقع این ویدئوی «جدید» برش‌هایی از پیام‌های صوتی ایمن الظواهری بود که هیچ اطلاعات خاصی دربارهٔ وضعیت سلامت یا اساساً زنده بودن یا نبودن او ارائه نمی‌داد.

شایعات دربارهٔ مرگ الظواهری پس از آن منتشر شده بود که رسانه‌های آمریکایی از کشته شدن عبدالله احمد عبدالله معروف به ابومحمد المصری، نفر دوم القاعده، در تهران توسط مأموران اسرائیلی خبر دادند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG