لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۸

انتشار ویدیوی تازه‌ای از رهبر القاعده؛ چند ماه پیش شایعه مرگ او منتشر شده بود


الظواهری (راست) در کنار اسامه بن لادن - تصویر منتشر شده در نوامبر ۲۰۰۱
الظواهری (راست) در کنار اسامه بن لادن - تصویر منتشر شده در نوامبر ۲۰۰۱

ایمن الظواهری، رهبر گروه القاعده، در یک ویدیوی جدید که در بیستمین ساگرد حملات یازده سپتامبر منتشر شده است، دیده شد. اهمیت این ویدیو از این بابت است که چند ماه قبل شایعاتی درباره مرگ او منتشر شده بود.

به گزارش آسوشیتدپرس، «گروه اطلاعاتی سایت» که وبسایت‌های گروه‌های جهادی را رصد می‌کند، اعلام کرد که ویدیوی جدید القاعده روز شنبه ۲۰ شهریور منتشر شد.

در این ویدیو، الظواهری می‌گوید که «اورشلیم هیچ‌وقت یهودی نمی‌شود.» او همچنین حملات القاعده، از جمله حمله ماه ژانویه این گروه به نیروهای روس در سوریه، را ستایش کرد.

گروه «سایت» می‌گوید در این ویدیو الظواهری همچنین به خروج ارتش آمریکا از افغانستان پس از گذشت ۲۰ سال از جنگ، اشاره کرده است.

گروه «سایت» می‌گوید که اظهارات الظواهری الزاما نشان‌ دهنده ضبط سخنرانی او در مدت اخیر نیست؛ چرا که توافق با طالبان برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در فوریه ۲۰۲۰ امضا شد.

گروه «سایت» می‌گوید الظواهری در این ویدیو هیچ اشاره‌ای به تسلط کامل طالبان بر افغانستان و تصرف کابل، پایتخت افغانستان، به دست این گروه که در ماه گذشته میلادی رخ داد، نکرده است. اما رهبر القاعده از حمله روز یکم ژانویه به گروهی از سربازان روسی در حاشیه شهر رقه در شمال سوریه یاد می‌کند.

از اواخر ۲۰۲۰ شایعاتی مبنی بر مرگ الظواهری بر اثر بیماری منتشر شده بود. از آن زمان تا روز شنبه که ویدیویی از او منتشر شد، مدرکی از زنده بودن الظواهری مشاهده نشده بود.

مدیر «سایت» می‌گوید که هنوز هم امکان مرگ الظواهری وجود دارد و در آن صورت، این اتفاق در یک بازه زمانی بعد از ژانویه ۲۰۲۱ روی داده است. مدت زمان ویدیوی الظواهری ۶۱ دقیقه و ۳۷ ثانیه است.

القاعده در سال‌های اخیر رقبایی در میان گروه‌های جهادی پیدا کرده است.

الظواهری یک مصری است که پس از کشته شدن اسامه بن لادن در پاکستان به دست نیروهای ویژه آمریکایی در سال ۲۰۱۱ به رهبری القاعده رسید.

XS
SM
MD
LG