لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۱

چطور «مصطفی حامد» مورخ القاعده از ایران دست به تبلیغات می زند


مقاله ای از هدی الصالح در العربیه

مصطفی حامد، یک عرب افغان، شناخته شده ترین تاریخ نگار القاعده است و در لیست سیاه وزارت خزانه داری آمریکا قرار دارد. او همچنین به ابو الولید المصری معروف است. مصطفی حامد از چند ماه پیش اظهار نظر برای گروه های افراطی را از تهران از طریق وبسایتی به نام «مافا» آغاز کرده است.

ابو الولید دوست اسامه بن لادن و ایمن الظواهری رهبران القاعده است. او با میل خودش در سال ۲۰۱۶ قطر را به اتفاق خانواده اش ترک کرد و برای زندگی به تهران رفت.

ابو الولید همچنین پدر همسر سیف العادل است. او طی سال های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۱ گزارشگر شبکه خبری الجزیره در قندهار بود و پس از حملات تروریستی یازدهم سپتامبر در سال ۲۰۰۲ به همراه خانواده اش به ایران رفت تا همراه گروه دیگری از فرماندهان القاعده و اعضای خانواده بن لادن در آن جا زندگی کنند.

ادعا شده است که ایران ابو الولید، سیف العادل و محمد اسلامبولی، برادر خالد اسلامبولی ترور کننده انور سادات رئیس جمهوری پیشین مصر، را در سال ۲۰۱۰ از حبس خانگی آزاد کرد.

ابو الولید، سیف العادل و اسلامبولی طی حکومت نظامی پس از انقلاب ۲۵ ژانویه مصر و قدرت گرفتن اخوان المسلمین به این کشور بازگشتند. بعد از مدتی آنها راهی ترکیه، قطر و دوباره ایران شدند.

ابو الولید می گوید فعالیت وبسایت «مافا» را پس از بازگشت به ایران از سال ۲۰۰۹ آغاز کرد تا حرف هایش را آن جا انعکاس داده و شش کتاب درباره تاریخ افغانستان و اعراب طی دوره جهاد علیه شوروی را منتشر کند.

او می گوید آزادی موجود در ایران به او اجازه انتشار افکارش از طریق «مافا» را می دهد.

ابو الولید از سال ۱۹۹۳ در افغانستان زندگی می کرد تا این که منزلش در هرات را به همراه جنگجویان تاجیک به قصد ایران ترک کرد.

او اکنون در تهران زندگی می کند و برای «نشریه الصمود» وابسته به امارات اسلامی افغانستان می نویسد. او همچنین نگارش کتاب اش «جنبش اسلامی و جنگ آب» را در تهران به اتمام رساند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG