لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۶

بازتاب پاسخ جمهوری اسلامی به پیشنهاد برجامی اروپا در مطبوعات ایران


بازتاب پاسخ جمهوری اسلامی به پیشنهاد برجامی اروپا در مطبوعات ایران
بازتاب پاسخ جمهوری اسلامی به پیشنهاد برجامی اروپا در مطبوعات ایران

روزنامه‌های روز سه‌شنبه تهران واکنش‌هایی نسبتا مشابه، اما با ادبیات متفاوت به پاسخ جمهوری اسلامی به بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا برای احیای برجام داشتند.

روزنامه کیهان با هشدار به مسئولان نوشت:‌ «توافق بدون تضمین و لغو تحریم‌ها یعنی تکرار خسارت محض.» این روزنامه با تایید مواضع دولت سیزدهم در مذاکرات برجام از مسئولان خواست همچنان بر مواضع انقلابی خود پافشاری کنند.

روزنامه شرق نیز نوشت:«آنچه از دل گمانه‌زنی‌های سیاسی و رسانه‌ای بر‌می‌‌آید آن است که دیگر باید حدس و گمان را کنار گذاشت و حصول توافق را تقریبا قطعی دانست.»

روزنامه جمهوری اسلامی هم با اشاره به ارائه نامه جمهوری اسلامی به اروپا نوشت:«می‌توان پیش بینی کرد وضعیت برجام امروز روشن می‌شود، اما این که آیا برجام امضا می‌شود یا خیر باید همچنان منتظر بود.»

نویسنده روزنامه جوان با تیتر :«توافق در نوبت انعطاف آمریکا » نوشت: «جدیدترین صحبت‌ها از جنس مذاکرات آمیزه‌ای از امکان توافق و تردید در آن و البته تهدید متقابل است، اگر آمریکا انعطاف نشان دهد به نقطه توافق می‌رسیم، در غیر اینصورت دنیا آخر نخواهدشد.»

روزنامه خراسان نیز با اشاره به ارسال آخرین جمع‌بندی ایران درباره متن بورل به اروپا نوشت: «اکنون توپ در زمین آمریکاست.» این روزنامه هم به نقل از وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی تاکید کرده ما به اندازه کافی انعطاف نشان داده‌ایم و الان نوبت آمریکاست که انعطاف به خرج دهد.

روزنامه وطن امروز اما از اشکالات جدی متن اروپا سخن به میان آورده و نوشته:‌«مذاکرات هسته‌ای برای بازگشت آمریکا به برجام به نقطه پایانی خود رسیده و حالا دولت بایدن باید نشان دهد اراده‌ای برای تصمیم گیری دارد یا خیر.»

خبرها حاکی از آن است که اتحادیه اروپا بامداد سه‌شنبه به وقت تهران پاسخ ایران به بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا برای احیای برجام را دریافت کرده است.

برخی رسانه‌ها گزارش داده‌اند که در پاسخ ایران، نکته چالش‌برانگیزی وجود ندارد اما از سوی دیگر مقامات جمهوری اسلامی طی روز دوشنبه همواره بر لزوم انعطاف آمریکا تاکید کردند که نشان می‌دهد احتمالا جمهوری اسلامی همچنان خواستار تغییرهایی در متن پیشنهادی است.

خبرگزاری ایسنا هم از قول یک منبع مطلع نوشت:« امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی عصر روز دوشنبه در سخنانی از ارسال پاسخ ایران به جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده مذاکرات هسته‌ای میان ایران و ۱+۴ و آمریکا خبر داده بود.» این منبع مطلع همچنین گفته است که ایران انتظار دارد تا دو روزآینده به طور متقابل پاسخ طرف غربی را دریافت کند.

به نوشته ایسنا حسین امیرعبداللهیان در سخنان روز دوشنبه خود گفت که طرف آمریکایی اخیرا در دو موضوع انعطاف شفاهی نشان داده است، اما این باید مکتوب شود.به گفته امیرعبداللهیان، اگر این نظرات تامین شود ایران آمادگی دارد وارد مرحله جمع بندی شود و توافق را با حضور وزیران خارجه اعلام کند.

اتحادیه اروپا پیشتر تا ۲۴ مرداد (۱۵ اوت) به جمهوری اسلامی ایران فرصت داده بود تا پاسخ نهایی خود را درباره متن پیشنهادی جوزپ بورل اعلام کند.

قدرت‌های اروپایی طرف مذاکرات احیای برجام، پیشتر نیز با انتشار بیانیه‌ای از ایران خواسته‌ بودند که از مطرح کردن مطالبات غیرواقع‌گرایانه و فرابرجامی در مذاکرات خودداری کند و «توافق روی میز را بپذیرد.»

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG