لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۰

بررسی مذاکرات احیای برجام در مجلس؛ شریعتمداری: متن پیشنهادی «فاجعه‌بار» است


نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان متن پیشنهادی اتحادیه اروپا را «خسارت‌بار» و «فاجعه‌بار» توصیف کرده و تأکید کرده است که گفت‌وگوهای وین تاکنون به هیچ نتیجه‌ مورد نظر جمهوری اسلامی نرسیده است.

حسین شریعتمداری روز چهارشنبه ۱۹ مرداد در یادداشتی نوشت، بر خلاف اظهارات مقامات و رسانه‌های غربی و برخی از مدعیان اصلاحات و مسئولان دولت پیشین، مذاکرات وین تاکنون به هیچ نتیجه‌ای که منافع ملی ایران به‌ویژه نفع اقتصادی را تضمین کند نرسیده است.

به گفته او، مذاکرات وین درباره چهار محور اصلی «پادمان، لغو تحریم‌ها، تضمین آمریکا که تعهدات خود را نقض نمی‌کند، و اجرای مرحله‌ای توافق» کماکان بی‌نتیجه مانده است.

مدیرمسئول و سردبیر روزنامه کیهان با اشاره به پیشنهاد آمریکا مبنی بر اجرای مرحله‌ای توافق، آن را «حیله» خوانده و تأکید کرده است: «تیم هسته‌ای ایران با شناخت هوشمندانه‌ای که از حریف دارد، به‌شدت با آن مخالفت می‌ورزد.»

نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در روزنامه کیهان افزوده است: «تلاش مشترک طرف خارجی و جریان بدسابقه داخلی، نشانه قابل تقدیری از ایستادگی مقتدرانه تیم هسته‌ای دولت سیزدهم در مقابل باج‌خواهی حریف بیرونی است و حاکی از آن که تیم جدید بر خلاف تیم قبلی از هوشیاری و توان بالایی برای حفظ منافع ملی و پیشگیری از تحمیل خواسته‌های غیرقانونی حریف برخوردار است.»

بر اساس گزارش‌ها، جمهوری اسلامی خواستار آن شده که مسائل پادمانی مرتبط با پیدا شدن اورانیوم در سه مرکز که به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش نشده، پیش از توافق احیای برجام مختومه شود و همچنین خواستار لغو همه تحریم‌ها شده است. تهران همچنین از واشنگتن نیز خواسته است تضمین دهد که دولت‌های بعدی آمریکا از این توافق خارج نخواهند شد.

این اظهارات شریعتمداری در حالی است که مجلس شورای اسلامی هفته آینده مذاکرات اخیر وین را بررسی خواهد کرد.

هرچند فداحسین مالکی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفته این کمیسیون هفته آینده به بررسی مذاکرات اخیر «با حضور مسئولان مربوطه» خواهد پرداخت، اما ابراهیم عزیزی، نایب رئیس این کمیسیون اعلام کرده که تاکنون هیچ متن یا پیش‌نویسی از مذاکرات به مجلس و یا کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نرسیده و نمایندگان از متن پیشنهادی اروپا بی‌خبرند.

از سویی، جواد کریمی قدوسی، یک عضو دیگر این کمیسیون، اقدامات جمهوری اسلامی در غنی‌سازی سانتریفیوژهای نسل جدید را موجب «در موضع قدرت قرار دادن» تیم مذاکره‌کننده در وین دانسته و گفته دولت ابراهیم رئیسی «با تمام توان» دنبال تحقق منافع ایران است.

روز دوشنبه خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام اروپایی گزارش داد که اتحادیه اروپا «متن نهایی» گفت‌وگوهای احیای برجام را ارائه کرده است.

اما وب سایت نورنیوز نزدیک به شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران شامگاه دوشنبه نوشت: اتحادیه اروپا به‌عنوان هماهنگ‌کننده مذاکرات نمی‌تواند پیشنهادات خود را به عنوان «متن نهایی» معرفی کند، چرا که اتخاذ تصمیم‌ در این خصوص تنها در اختیار طرف‌های مذاکره‌کننده است.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که متن مورد اشاره را تهیه کرده، گفته است: «آن چه که قابل مذاکره باشد، مذاکره شده است و اکنون (گفت‌وگوها) درباره متن نهایی است.»

XS
SM
MD
LG