لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۰

نامزد نخست‌وزیری بریتانیا در مورد حمله به سلمان رشدی: سپاه پاسداران سازمانی تروریستی شناخته شود


ریشی سوناک.
ریشی سوناک.

ریشی سوناک، که یکی از دو نامزد رهبری حزب محافظه‌کار بریتانیا است، با اشاره به حمله خشونت‌بار اخیر به سلمان رشدی خواهان شناسایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سوی بریتانیا به عنوان سازمانی تروریستی شد.

آقای سوناک که نامزد جانشینی بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا است همچنین اعلام کرد تلاش‌ها برای احیای برجام ممکن است بی‌نتیجه باشد.

او گفت حمله با چاقو به سلمان رشدی، نویسنده کتاب آیات شیطانی، باید زنگ خطری برای غرب باشد که تهدید از سوی ایران هنوز وجود دارد.

ریشی سوناک افزود: «ما به یک توافق جدید قوی‌تر و تحریم‌های بسیار سخت‌تر نیاز فوری داریم، و اگر نتوانیم به نتایجی برسیم، مجبوریم شروع کنیم بپرسیم که آیا برجام به بن‌بست رسیده است یا خیر. چاقو زدن وحشیانه به سلمان رشدی باید یک زنگ بیدار باش برای غرب باشد و واکنش ایران به آن حمله، استدال برای تحریم سپاه را تقویت می‌کند.»

سلمان رشدی شامگاه جمعه گذشته در آمریکا هدف حمله جوانی ۲۴ ساله قرار گرفت. به نوشته دیلی میل و رسانه‌های آمریکایی بررسی‌ مطالب او در شبکه‌‌های اجتماعی که از پدر و مادری از جنوب لبنان در آمریکا متولد شده است نشان می‌دهد که او به سپاه پاسداران تمایل دارد. آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی برای این نویسنده فتوای قتل صادر کرده بود.

روزنامه‌هایی نظیر کیهان و جام‌جم که به ارگان‌های حکومتی در جمهوری اسلامی ایران نزدیک هستند از تلاش برای قتل سلمان رشدی استقبال کردند.

سلمان رشدی که هنگام سخنرانی در غرب ایالت نیویورک با چاقو مورد حمله قرار گرفت و با وضعیتی وخیم در بیمارستان بستری شد، اکنون بدون استفاده از دستگاه کمک تنفسی قادر به سخن گفتن است.

به گفته یکی از دوستان آقای رشدی، او روحیه خوبی دارد و حتی لطیفه تعریف می‌کند.

دفتر دادستانی ناحیه «چاوتاکوا» در نیویورک اعلام کرده که هادی مطر، عامل حمله به سلمان رشدی به «تلاش برای قتل درجه دو» متهم شده و «در بازداشت می‌ماند.»

اما هادی مطر اتهام تلاش برای قتل و جنایت «از پیش برنامه‌ریزی‌شده» را نپذیرفته است.

دادستان‌ها گفتند که مطر ١٠ ضربه چاقو به سلمان رشدی وارد کرد.

جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده در بیانیه‌ای حمله به سلمان رشدی را «وحشیانه» نامید.

در نتیجه این حمله کبد سلمان رشدی ۷۵ ساله آسیب دید، اعصاب بازو و یکی از چشم‌هایش قطع شد، و احتمال دارد چشم آسیب‌دیده‌اش نابینا شود.

XS
SM
MD
LG