لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۷

نماینده روسیه در مذاکرات احیای برجام: ایران هنوز به متن نهایی پاسخ نداده است


میخائیل اولیانف، نماینده دائم روسیه در نزد سازمان های بین المللی در وین- آرشیو
میخائیل اولیانف، نماینده دائم روسیه در نزد سازمان های بین المللی در وین- آرشیو

نماینده دائم روسیه در نزد سازمان های بین المللی در وین، میخائیل اولیانف، گفت به نظر می‌رسد که ایالات متحده آمریکا با متن نهایی توافق احیای برجام موافقت کرده است اما ایران هنوز مخالفت و یا موافقت خود را اعلام نکرده است.

او در مصاحبه با خبرگزاری تاس روسیه گفته است که شرکت کنندگان در گفت‌و‌گوهای احیای برجام از آوریل سال گذشته مشغول مذاکره بودند تا اینکه این متن تهیه شده است.

اولیانف گفته است که قصد گمانه زنی ندارد که جمهوری اسلامی ایران ممکن است چه نوع ایراداتی «داشته باشد یا نداشته باشد.»

نماینده روسیه گفته است که در بهترین سناریو، توافق نهایی می‌تواند تا چند روز آینده حاصل شود، اما تنها در صورتی که همه شرکت‌کنندگان در گفتگوهای وین با متن به تاریخ ۸ اوت که هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا منتشر کرد، موافقت کنند.

او گفت اگر مخالفت‌ها، اصلاحیه‌ها وجود داشته باشد، پیش بینی اینکه چه اتفاقی ممکن است بعد از آن رخ دهد دشوار است.

بخش‌هایی از سخنان اولیانف روز یکشنبه در حساب توئیتری نمایندگی روسیه در وین منتشر شد.

یک روز پیش از این رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «پی‌بی‌اس» آمریکا گفت که تاکنون مذاکرات احیای برجام به نتیجه ای که واشنگتن را نسبت به برچیدن تحریم‌های ایران متقاعد کند، نرسیده است.

او همچنین برخی گزارش ها درباره اینکه دولت جو بایدن در متن توافق ارائه شده از سوی اتحادیه اروپا، به جمهوری اسلامی امتیازهایی داده است را قویا رد کرد.

واشنگتن روز دوشنبه گذشته، پس از اتمام دور نهم مذاکرات احیای برجام در وین، بلافاصله اعلام کرد آماده است بر اساس پیشنهادهای اروپا به توافقی سریع با ایران دست یابد اما مقامات ایران گفتند «دیدگاه‌ها و ملاحظات» خود را به اروپایی‌ها منتقل کرده‌اند.

رابرت مالی گفت که هنوز هیچ موافقتی برای احیای برجام به دست نیامده است، و هیچ توافقی در کار نیست، چون تا وقتی که بر روی همه چیز توافق نشده باشد، هیچ توافقی حاصل نشده است.

آقای مالی گفت موضع آمریکا از همان روز اول مشخص بوده که چه کارهایی را آمریکا باید در مورد کاهش تحریم‌ها انجام دهد و چه گام‌هایی را ایران باید باید برای محدودسازی برنامه هسته‌ای خود بردارد.

XS
SM
MD
LG