لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۹

وزارت امور خارجه آمریکا: احیای برجام و تعهدات پادمانی ایران نباید به هم گره زده شوند


نمایی از ساختمان وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا
نمایی از ساختمان وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه به بخش فارسی صدای آمریکا گفت احیای برجام و تعهدات قانونی ایران تحت ان‌پی‌تی نباید به یکدیگر گره زده شوند.

به گفته او، واشنگتن با دقت در حال مطالعه متن نهایی پیشنهادی اتحادیه اروپا است و پاسخ‌هایش را به آنها ارائه خواهد داد. این سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به گفته اروپاییان مبنی بر این که متن کنونی آخرین تلاش‌شان برای حصول به یک توافق است، گفت، این موضوع که متن مزبور مستلزم «تصمیم‌گیری‌های دشوار از سوی تمام شرکت‌کنندگان» در مذاکرات است، نباید باعث شگفتی کسی شود.

این سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به اظهارات مقام‌های ایران در ارتباط با این که تا زمان حل مسائل پادمانی گام‌های اصلی برای بازگشت متقابل به اجرای کامل برجام را بر نخواهند داشت، گفت از نظر واشنگتن احیای برجام و تحقیقات درباره تعهدات قانونی ایران تحت ان‌پی‌تی و موافقتنامه جامع پادمانی‌اش دو مساله مجزا هستند و نباید به یکدیگر گره زده شوند.

او تصریح کرد که بازگشت به اجرای کامل برجام بدون هیچ مساله پادمانی باقیمانده «مرجح» است، اما تحقق این امر کاملا در دست ایران است.

او افزود آژانس بین‌المللی انرژی اتمی موادی را در برخی از تاسیسات اعلام‌نشده ایران یافته و حال اطلاعاتی درباره مکان آنها نیاز دارد تا اطمینان حاصل کند هیچ ماده هسته‌ای خارج از پادمان‌های آژانس در ایران وجود ندارد.

به گفته این سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، پادمان‌ها درباره مواد هسته‌ای در کانون وظایف آژانس قرار دارند و تحقیق درباره آنها مساله‌ای سیاسی یا اهرم فشار و چانه‌زنی نیستند. این سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد پس از گزارش مدیرکل آژانس به شورای حکام مبنی بر شفاف بودن و حل شدن مسائل برجسته می‌توان انتظار برداشتن آنها از برنامه کار این شورا را داشت، نه قبل از آن.

به گفته او، «ایران باید به پرسش‌های آژانس پاسخ دهد» و این «تنها راه رسیدگی به این مسائل» است.

روزنامه وال‌استریت ژورنال روز پنجشنبه در گزارشی درباره پیشنهادهای اروپا برای احیای برجام عنوان کرد «امتیاز چشمگیری» به ایران در زمینه مسائل پادمانی داده شده و چنان که جمهوری اسلامی بپذیرد که همکاری شفافی با آژانس در این زمینه داشته باشد، آمریکا و دیگر طرف‌های مذاکرات از آژانس خواهند خواست تحقیقات در این باره را متوقف کند.

XS
SM
MD
LG