لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۷

پایان دور دیگری از گفت‌و‌گوهای احیای برجام در وین؛ اتحادیه اروپا «متن نهایی» را ارائه کرده است


ihf
ihf

خبرگزاری فرانسه روز دوشنبه به نقل از یک مقام اروپایی گزارش داد که اتحادیه اروپا «متن نهایی» گفت‌وگوهای احیای برجام را ارائه کرده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که طرفین گفتگوهای احیای برجام در چند ساعت آینده وین را ترک می‌کنند و گفت‌وگوها تمام شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک مقام اتحادیه اروپا که نخواست نامش فاش شود، پس از این مذاکرات گفت: «ما چهار روز کار کردیم و اکنون متن روی میز است. ... مذاکرات به پایان رسیده و این متن نهایی‌ است ... و دیگر بر سر آن مذاکره نخواهد شد.»

در همین حال وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی نیز با انتشار بیانیه‌ای کوتاه بر روی تارنمایش با اشاره به اینکه طی چهار روز گذشته مذاکرات فشرده‌ای در خصوص چند موضوع باقی‌مانده انجام شده است، نوشت که در خصوص این موضوعات پیشرفت‌هایی نسبی حاصل شده است.

در این بیانیه با اشاره به ابتکارات انریکه مورا برای خروج از بن‌بست آمده است که «ما به محض دریافت این ایده‌ها، پاسخ و ملاحظات اولیه خود را به ایشان منتقل کردیم، اما طبیعتا این موارد نیازمند بررسی جامع هستند و ما نظرات و ملاحظات تکمیلی خود را به هماهنگ‌کننده و سایر طرف‌ها منتقل خواهیم کرد.»

روز یکشنبه، انریکه مورا، مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا، گفته بود که نسبت به پیشرفت مذاکرات تا‌کنون «کاملاً» خوش‌بین است. مورا به «رسانه‌های ایران» گفت: «ما در حال پیشرفت هستیم و انتظار دارم به زودی مذاکرات را تمام کنیم.»

بسیاری از ناظران احیای برجام را به تصمیم‌گیری‌های نهایی در تهران و واشنگتن وابسته می‌دانند. آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین این کشور، از برجام خارج شد و تحریم‌های سخت علیه ایران را بازگرداند. ایران نیز فعالیت‌های هسته‌ای خود را به شدت گسترش داد.

مذاکره‌کنندگان ایران، ایالات متحده، و اتحادیه اروپا پس از ماه‌ها توقف در مذاکرات، روز پنجشنبه مذاکرات غیرمستقیم بر سر احیای برجام را از سر گرفتند.

نمایندگان آمریکا و ایران از آن روز برای صحبت در مورد متن پیشنهادی جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به وین رفته بودند.

XS
SM
MD
LG