لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۱

ایران می‌گوید مرحله «نهایی‌شدن متن توافق احیای برجام» فرا‌نرسیده است


محل مذاکرات احیای برجام، اتریش، وین
محل مذاکرات احیای برجام، اتریش، وین

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به یک گزارش «وال استریت ژورنال» درباره احتمال به نتیجه رسیدن مذاکرات احیای برجام «در ساعات آینده» گفت «هنوز در مرحله‌ای قرار نداریم که از نهایی شدن متن» توافق «سخن بگوییم» و بحث‌ها درباره چند موضوع مهم باقی‌مانده ادامه دارد.

خبرگزاری‌ها در ایران روز دوشنبه ۱۷ مرداد اظهارات یک مقام وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی را در واکنش به گزارش روزنامه وال استریت ژورنال درباره احتمال آماده شدن متن نهایی توافق احیای برجام در وین «طی چند ساعت آینده» منتشر کرده‌اند.

این مقام که نامش در گزارش‌ها ذکر نشده، گفته است، طرف ایرانی نظرات خود را «با هدف پیشبرد مذاکرات» ارائه کرده و نتیجه گفت‌وگوها تصمیم‌گیری طرف مقابل بستگی دارد و «در صورتی که تصمیمات مناسب طرف مقابل اتخاذ شود، می‌توان به سرعت مذاکرات را جمع‌بندی کرد، اما هنوز در این مرحله قرار نداریم.»

روزنامه وال استریت ژورنال عصر یک‌شنبه به نقل از انریکه مورا مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا در وین نوشت، مذاکرات برای احیای برجام «رو به اتمام است» اما روشن نیست که آیا تهران توافق نهایی را می‌پذیرد یا خیر.

بر اساس این گزارش، آقای مورا گفت، متن توافق ممکن است در ساعات آینده بسته شود. هر چند جمهوری اسلامی ایران همچنان باید در مورد دست کشیدن از درخواستش مبنی بر منوط کردن احیای برجام به بسته شدن پرونده تحقیقات چندین ساله آژانس در مورد برنامه‌ هسته‌ای ایران، تصمیم‌‌گیری کند.

دور جدید مذاکرات احیای برجام از روز پنج‌شنبه ۱۳ مرداد در وین آغاز شده و همچنان ادامه دارد. بر اساس برخی گزارش‌ها اختلافات میان ایران و آمریکا هنوز حل نشده است.

این دور از مذاکرات بر پیش‌نویس تفاهم جدیدی تمرکز دارد که ماه گذشته میلادی توسط جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پیشنهاد شد. از جزئیات این پیش‌نویس اطلاعات دقیقی در دست نیست، اما خبرگزاری‌های بین‌المللی گزارش داده‌اند که این پیش‌نویس جدید با هدف برون‌رفت از بن‌بست در مذاکرات احیای برجام تهیه شده است.

طرف‌های اروپایی مذاکرات از جمهوری اسلامی ایران خواسته‌اند خواسته‌های فرابرجامی خود را کنار بگذارد و «تا فرصت باقی است» توافق را بپذیرد.

XS
SM
MD
LG