لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۳

پاسخ ایران به بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا دریافت شد


احیای برجام
احیای برجام

خبرهای غیررسمی حاکی از آن است که اتحادیه اروپا بامداد سه‌شنبه به وقت تهران پاسخ ایران به بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا برای احیای برجام را دریافت کرده است.

برخی گزارشها بیانگر آن است که در پاسخ ایران، نکته چالش‌برانگیزی وجود ندارد اما از سوی دیگر مقامات جمهوری اسلامی در ساعات اخیر همواره بر لزوم انعطاف آمریکا تاکید کرده‌اند که نشان می‌دهد احتمالا جمهوری اسلامی همچنان خواستار تغییرهایی در متن پیشنهادی است.

خبرگزاری ایسنا هم ساعتی پیش از قول یک منبع مطلع نوشت:« امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی عصر روز دوشنبه در سخنانی از ارسال پاسخ ایران به جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده مذاکرات هسته‌ای میان ایران و ۱+۴ و آمریکا خبر داده بود.» این منبع مطلع همچنین گفته است که ایران انتظار دارد تا دو روزآینده به طور متقابل پاسخ طرف غربی را دریافت کند.

به نوشته ایسنا حسین امیرعبداللهیان در سخنان روز دوشنبه خود گفت که طرف آمریکایی اخیرا در دو موضوع انعطاف شفاهی نشان داده است، اما این باید مکتوب شود.

به گفته امیرعبداللهیان، اگر این نظرات تامین شود ایران آمادگی دارد وارد مرحله جمع بندی شود و توافق را با حضور وزیران خارجه اعلام کند.

اتحادیه اروپا پیشتر تا ۲۴ مرداد (۱۵ اوت) به جمهوری اسلامی ایران فرصت داده بود تا پاسخ نهایی خود را درباره متن پیشنهادی جوزپ بورل اعلام کند.

قدرت‌های اروپایی طرف مذاکرات احیای برجام، پیشتر نیز با انتشار بیانیه‌ای از ایران خواسته‌ بودند که از مطرح کردن مطالبات غیرواقع‌گرایانه و فرابرجامی در مذاکرات خودداری کند و «توافق روی میز را بپذیرد.»

گفتنی است وزارت امور خارجه ایالات متحده در پاسخ به گفته‌های وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در مورد اینکه تهران هم در صورت عدم احیای برجام «پلن بی» دارد، گفت: «اگر ایران بازگشت به برجام را نپذیرد، ایالات متحده به اجرای شدید تحریم‌ها و دیگر راههای فشار دپیلماتیک بر تهران ادامه می‌دهد.»

ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، تنها راه دستیابی به بازگشت متقابل به توافق هسته‌ای را انصراف تهران از خواسته های فرابرجامی دانست و افزود: «آمریکا پاسخ خود را به طرح مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مستقیما و به صورت غیر علنی ارائه می کند.»

او تصریح‌کرد: «بگذارید بار دیگر موضع آمریکا را بیان کنم، همانگونه که رئیس جمهور، جو بایدن هم گفته است، ما هیچگاه به ایران اجازه نخواهیم‌ داد که به سلاح اتمی دست پیدا کند، ما از همه ابزارهای در اختیار خود برای بازداشتن ایران به دستیابی به آن بهره خواهیم برد، ما همچنین از ابزارهای در اختیارمان برای مقابله با اقدامات منطقه‌ای ایران و حتی فراتر از آن، مانند طراحی حمله ،‌ علیه مقامات پیشین دولت آمریکا و دیگر تهدیدات علیه شهروندان آمریکا استفاده خواهیم کرد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG