لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۳

دفاع کارگردان ایرانی‌تبار «ملکه کلئوپاترا» از انتخاب بازیگر سیاهپوست؛ مصری‌ها اعتراض کردند


پوستر سریال «ملکه کلئوپاترا» - برگرفته از شبکه اینترنتی نتفلیکس
پوستر سریال «ملکه کلئوپاترا» - برگرفته از شبکه اینترنتی نتفلیکس

حواشی سریال تاریخی «ملکه کلئوپاترا»، اثر جدید شبکه اینترتی «نتفلیکس» همچنان ادامه دارد.

در این سریال کوتاه، نقش کلئوپاترا، ملکه نامدار مصری را ادل جیمز، هنرمند بریتانیایی بازی می‌کند که آفریقایی‌تبار است.

در روزهای اخیر بسیاری از مصری‌ها به گزینش یک بازیگر سیاهپوست برای ایفای این‌ نقش اعتراض کردند و حتی یک وکیل مصری از نتفلیکس شکایت کرد.


تینا غروی، سینماگر ایرانی‌تباری که چند قسمت از این مجموعه را کارگردانی کرده است، در یادداشتی که در سایت «ورایتی» منتشر شد، انتقادها را رد کرد.

او در بخشی از توضیحات مفصل خود درباره سوابق تاریخی و پیشینه کلئوپاترا، درباره انتخاب بازیگر این نقش می‌گوید :«پس از کش و قوس‌های زیاد و آزمون‌های بسیار ادل جیمز را یافتیم، بازیگری که می‌توانست نه تنها زیبایی کلئوپاترا، بلکه قدرت او را نیز منتقل کند. چیزی که مورخان می‌توانند تأیید کنند این است که احتمال اینکه کلئوپاترا شبیه ادل باشد بسیار بیشتر از البزابت تیلور است.»

تینا غروی در بخش دیگری از توضیحات خود می‌گوید :«تقریباً انگار نمی‌دانیم که زن‌ستیزی هنوز روی ما تأثیر دارد. ما باید تخیلات خود را آزاد بگذاریم و با جسارت جهانی خلق کنیم که در آن بتوانیم شخصیت‌های تاریخی خود را بدون ترس از پیچیدگی‌هایی که با تصویر آنها همراه است، کشف کنیم. من مفتخرم که کنار سریال ملکه کلئوپاترا، یک کلئوپاترای دوباره تصویر شده، و همکارانم که این مجموعه ساختند، بایستم.»

این سینماگر ایرانی‌تبار در ادامه می‌‌افزاید :«ما جهانی را در بیش از دو هزار سال پیش به تصویر کشیدیم، دورانی که یک زن استثنایی حاکم بود. من می‌خواهم خط مستقیمی از او به زنان مصری که در قیام‌های عربی به پاخاستند، و خواهران ایرانی‌ام که امروز علیه یک رژیم وحشی قیام کرده‌اند، ترسیم کنم. هرگز پیش از این مهم نبوده که رهبران زن وجود داشته باشد، سیاه یا سفید.»

به دنبال اعتراض مصری‌ها به گزینش یک بازیگر سیاهپوست برای نقش کلئوپاترا، یک وکیل مصری نیز از این شبکه اینترنتی به «پاک کردن هویت مصریان» متهم کرد.

به گزارش «نیوزویک»، محمد السمری، پس از انتشار آنونس تبلیغاتی این سریال مستند درام که پخش آن از ۱۰ آغاز می‌شود، شکایت از نتفلیس را به دادستان عمومی مصر ارائه کرد.

او در این شکایت علاوه بر اینکه خواستار اقدام قانونی علیه سازندگان سریال ملکه کلئوپاترا شده است، می‌گوید که این شبکه اینترتی باید در مصر تعطیل شود.

به گزارش ایندیپندنت مصر، محمود السمری در شکایت خود می‌گوید «اکثر آثاری که در نتفلیس پخش می‌شود، با ارزش‌ها و اصول اسلامی و اجتماعی به ویژه مصری مطابقت ندارد.»

جدا پینکت اسمیت، تهیه‌کننده اجرایی سریال، در محتوای تبلیغاتی ارائه شده در نتفلیس می‌گوید :«ما اغلب نمی‌توانیم داستان‌هایی درباره ملکه‌های سیاهپوست (آفریقایی‌تبار) ببینیم یا بشنویم، و این برای من، دخترم، و جامعه من مهم بود تا از این داستان‌ها آگاه شوند زیرا بسیاری از آنها وجود دارد.»

جدا پینکت اسمیت، تهیه‌کننده اجرایی سریال
جدا پینکت اسمیت، تهیه‌کننده اجرایی سریال

با این حال بسیاری از مورخان و باستان‌شناسان مصر با نظر جیدا پینکت اسمیت مخالف هستند و می‌گویند که کلئوپاترا تباری مقدونیه‌ای داشته و احتمالاً رنگ پوستش روشن بوده است. برخی دیگر نیز می‌گویند که کلئوپاترا اجداد دیگری داشته است و به هر حال انتخاب بازیگری با این رنگ پوست برای چنین نقشی منصفانه نیست.

کلئوپاترای هفتم، در دوران پادشاهی بطلمیوسی مصر از ۵۱ تا ۳۰ پیش از میلاد حکومت می‌کرد. این شخصیت تاریخی به‌واسطه محبوبیت و ویژگی‌های خاص زندگی خود در فرهنگ عامه بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

در گذشته ستاره‌های سفیدپوستی مانند البزابت تیلور یا ویوین لی در این نقش ظاهر شدند که با انتقاد یا مخالفت خاصی مواجه نشد.

اما چندی پیش گزینش گال گادوت، بازیگر اسرائیلی برای ایفای نفش کلئوپاترا در یک پروژه دیگر با انتقادهای مشابهی مواجه شد و به عقیده بسیاری یک بازیگر عرب یا آفریقایی باید جایگزین او شود.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG