لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۳

انتشار تصاویر سارا خادم‌الشریعه در نشریه «وگ» اسپانیا و گفت‌وگو با این شطرنج‌باز ایرانی


خادم‌الشریعه- آرشیو
خادم‌الشریعه- آرشیو

نشریه «وگ» اسپانیا در شماره جدید خود تصاویری از سارا خادم‌الشریعه مشهور به «سارا خادم» منتشر کرد و در گفت‌‌وگوی مفصلی با این شطرنج‌باز ایرانی، نظرات او را درباره وضعیت آزادی زنان در ایران جویا شد.

سارا خادم‌الشریعه از چهره‌های برتر شطرنج جهان است.

پیشتر صدای آمریکا گزارش داده بود، سارا خادم پس از اینکه در رقابت‌های جهانی قزاقستان بدون حجاب اجباری شرکت کرد، مجبور به مهاجرت شد و در حال حاضر همراه با خانواده خود در اسپانیا زندگی می‌کند.

نشریه وگ اسپانیا در این مقاله به معرفی سارا خادم‌الشریعه می‌پردازد که متولد ۱۹۹۷ است و از کودکی ساعت‌ها شطرنج‌ بازی می‌کرد. او از نوجوانی در رقابت‌های مختلف شرکت داشت و افتخارات داخلی و جهانی زیادی کسب کرد. از اواخر سال گذشته میلادی به نماد مبارزه زنان ایرانی برای دستیابی به حقوق انسانی و برابری جنسیتی در کشورش تبدیل شد.


هرچند که سارا خادم‌الشریعه دستاوردهای ورزشی ارزنده‌ای دارد، ولی همبستگی او با اعتراضات سراسری ایران و جنبش «زن زندگی آزادی» بازتاب زیادی در میان ایرانیان داشت و با واکنش‌های مناسبی همراه شد.

این اعتراضات با کشته‌شدن مهسا امینی که در بازداشت پلیس اخلاق ایران بود، از شهریور ماه گذشته آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

در جریان این اعتراضات سراسری، سارا خادم‌الشریعه در اقدامی غافلگیرکننده بدون حجاب اجباری که رعایت آن برای ورزشکاران ایرانی در خارج از کشور نیز الزامی است، در رقابت‌های جهانی شطرنج قزاقستان شرکت کرد.

او به نشریه وگ گفت که از شنیدن خبر کشته‌شدن مهسا امینی مانند تمامی ایرانیان شوکه شده است.

قانون حجاب اجباری یکی از محورهای اصلی اعتراضات اخیر است که به سرعت در شهرهای مختلف گسترش یافت. الناز رکابی، کوهنورد از نخستین ورزشکارانی بود که بدون حجاب در رقابت‌های بین‌المللی شرکت کرد و بسیار مورد توجه قرار گرفت.

سارا خادم‌الشریعه- رقابت‌های جهانی شطرنج قزاقستان
سارا خادم‌الشریعه- رقابت‌های جهانی شطرنج قزاقستان

سارا خادم‌الشریعه به وگ می‌گوید که «نگران بودم که اگر با روسری بازی کنم، به نظر بیاید که این پوشش من علیه مردم است و از کاری که حکومت انجام می‌دهد، حمایت می‌کنم.

او پیشتر گفته بود : «با حجاب، من خودم نیستم، احساس خوبی ندارم، و بنابراین می‌خواستم به این وضعیت پایان دهم. و تصمیم گرفتم دیگر آن را نپوشم.»

این شطرنج‌باز یادآور می‌شود که چنین تصمیم بر زندگی شوهرش نیز تأثیر می‌گذاشت و به همین دلیل به او گفت که یا بدون حجاب در مسابقات شرکت می‌کند، یا انصراف می‌دهد.

به گفته خانم خادم‌الشریعه، همسرش اردشیر احمدی، تهیه‌کننده و کارگردان سرشناس ایرانی مثل همیشه از او حمایت کرد و بدون حجاب در رقابت‌های جهانی حاضر شد.

آنها صاحب یک فرزند هستند و از مدتها پیش به فکر مهاجرت یا اقامت در کشور دیگری مانند کانادا بودند ولی این ماجرا باعث شد تا همه چیز به سرعت اتفاق بیفتد و در حال حاضر در اسپانیا هستند.


سارا خادم‌الشریعه در گذشته نیز به سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط موشک‌های سپاه پاسداران اعتراض کرده بود، یا از حامیان مهاجرت اجباری علیرضا فیروزجا شطرن‌باز ایرانی به فرانسه بود، ولی اعتراضش به حجاب اجباری جهانی شد.

او در ادامه این گفت‌‌وگو به تلاش‌هایی که صورت گرفت تا این شطرنج‌باز با ضبط یک پیام ویدئویی بگوید که این اقدامش در نتیجه فشار غرب بوده است، اشاره می‌کند، و درباره ملاقاتش با نخست وزیر اسپانیا توضیح می‌دهد.

به گفته او اظهارات ضد و نقیض برخی منابع و نگرانی‌های امنیتی در نهایت باعث شد تا به ایران بازنگردد.

سارا خادم‌الشریعه با انتقاد از حجاب اجباری می‌گوید که در ایران فقط رعایت قوانین در ظاهر مهم است و بسیاری از زنان ایرانی اعتقادی به این قانون ندارند.

سارا خادم‌الشریعه و نخست وزیر اسپانیا
سارا خادم‌الشریعه و نخست وزیر اسپانیا

او در ادامه می‌افزاید که ایران کشوری مذهبی است ولی افراد زیادی هستند که چون مجبور به انجام خیلی چیزها شده‌اند، دیگر به آنها اعتقادی ندارند.

به گفته خانم خادم‌الشریعه، حجاب اجباری به نماد جنبش اخیر تبدیل شده است، اما این تنها موردی نیست که به آن اعتراض می‌کنند و قوانین زیادی علیه زنان وجود دارد که در دنیای مدرن پذیرفتنی نیست.

این مطلب با استفاده از گزارش نشریه وگ اسپانیا و گزارش‌های قبلی صدای آمریکا تنظیم شده است.
XS
SM
MD
LG