لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۸

اعتراض بازنشستگان به سیاست‌های حکومت در ۱۹ شهر ایران ازسرگرفته شد


اعتراض بازنشستگان در اصفهان - آرشیو
اعتراض بازنشستگان در اصفهان - آرشیو

شماری از بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی در ایران روز شنبه در دست‌کم ۱۹ شهر دست به تجمع اعتراضی زدند. این بازنشستگان مدت‌ها است به وضعیت معیشتی و نحوه‌ اجرای همسان‌سازی مستمری‌های خود اعتراض دارند.

بر اساس ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، شهرهای تبریز، کرمان، اهواز، کرج، شوشتر، اردبیل، ایلام، رشت، ساری و چندین شهر دیگر شاهد حضور گسترده بازنشستگان معترض بوده‌اند.

به دنبال عدم تحقق خواسته‌های معترضان، دور جدید اعتراضات بازنشستگان تامین اجتماعی از حدود یک ماه پیش آغاز شده، و معترضان بار دیگر خواستار رسیدگی به مطالبات صنفی خود شده‌اند.

«تورم، گرانی، بلای جان مردم»، «اجرای همسان‌سازی حق مسلم ماست» و «تا حق خود نگیریم، آروم نمی‌نشینیم» از دیگر شعارهایی است که بازنشستگان تامین اجتماعی در این تجمعات سر داده‌اند.

دولت با تغییر مصوبه شورای عالی کار در پی افزایش ده درصدی حقوق بازنشستگان است اما اعتراض‌های گسترده باعث شده این مسئله بار دیگر در مجلس و هیات وزیران مورد بررسی قرار بگیرد و البته مجلس در این‌باره تا کنون سکوت کرده است.

طی ماه‌های گذشته نقاط مختلف ایران صحنه برگزاری تجمعاتی اعتراضی از سوی معلمان، کارگران، بازنشستگان و سایر اقشار جامعه بوده است.

این تجمعات که اغلب در اعتراض به وضعیت معیشتی و افزایش تورم در ایران برگزار شده، در مواردی با سرکوب و بازداشت معترضان توسط مامورین انتظامی و امنیتی مواجه شده است.

XS
SM
MD
LG