لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۴

وعده وزیر آموزش و پرورش ایران برای اجرای قانون رتبه‌بندی معلمان از پایان شهریور


تجمع سراسری معلمان در آستانه روز معلم - آرشیو
تجمع سراسری معلمان در آستانه روز معلم - آرشیو

وزیر آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران از آغاز اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان از ۳۱ شهریور ماه سال جاری خبر داد.

یوسف نوری روز چهارشنبه ۱۵ تیر تأکید کرد که این لایحه پس از نشست با سازمان برنامه و بودجه و امور استخدامی، برای اجرایی شدن به استان‌ها ارسال خواهد شد.

وزیر آموزش و پرورش گفت که قرار است طرح رتبه‌بندی معلمان در ۳۱ شهریور ماه اجرایی شود. وی دلایل اجرایی نشدن این لایحه پس از ۱۰ سال را «بسیار ضعیف» بودن آن و کوتاهی دولت‌های قبلی برای بهتر شدن این لایحه عنوان کرد.

پیشتر نوری بودجه تخصیص یافته برای رتبه‌بندی معلمان برای ۱۸ ماه را ۳۸ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفته بود ۸۰۰ هزار نفر از نیرو‌های آموزش و پرورش شامل قانون رتبه‌بندی معلمان می‌شوند.

رتبه‌بندی معلمان، با یک دهه فراز و فرود از مطالبات جامعه فرهنگیان است. ۲۵ اسفندماه ۱۳۹۹ این طرح در قالب لایحه‌ای از سوی دولت وقت به مجلس ارسال شد و کلیات آن در خرداد سال ۱۴۰۰ به تصویب رسید که در نهایت به دلیل عدم تامین بار مالی و تغییرات قابل توجه لایحه، ماه‌ها در مجلس معطل ماند. شورای نگهبان نیز پس از بررسی این طرح را رد کرد و از مجلس خواست که در آن بازنگری کند.

اقدام شورای نگهبان زمینه‌ساز یک تجمع سراسری از سوی معلمان شد. آن‌ها با برگزاری تجمعات پی در پی خواستار رفع تبعیض، پایان بی‌عدالتی، افزایش حقوق، آزادی معلمان زندانی، همسان‌سازی بازنشستگان مبتنی بر قانون مدیریت خدمات کشوری و اجرای قانون رتبه‌بندی مشاغل شدند. این اعتراضات مدنی اما در موارد متعدد با خشونت و سرکوب نیروی انتظامی و دستگیری و بازداشت بسیاری از معلمان معترض همراه بوده است.

XS
SM
MD
LG