لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۷

تجمعات اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی در چند شهر ایران


اعتراضات بازنشستگان تأمین اجتماعی (آرشیو)
اعتراضات بازنشستگان تأمین اجتماعی (آرشیو)

شماری از بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی روز چهارشنبه ۲۲ تیرماه در چند شهر ایران تجمعات اعتراضی برگزار کردند.

بر اساس ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، این تجمعات اعتراضی در اهواز، شوش، شوشتر، کرمانشاه، و اردبیل برگزار شد.

این بازنشستگان به وضعیت معیشتی و نحوه‌ اجرای همسان‌سازی مستمری‌های خود اعتراض دارند.

بازنشستگان تامین اجتماعی خواستار افزایش حقوق‌های خود به میزان هزینه‌های واقعی زندگی و متناسب با نرخ تورم هستند و می‌گویند قرار بود حقوق‌ها ۳۸ درصد افزایش پیدا کند، اما بنا بر اعلام دولت فقط ۱۰ درصد اضافه خواهد شد.

«یه اختلاس کم‌ بشه، مشکل ما حل می‌شه»، «هم مجلس هم دولت، دروغ می‌گن به ملت» و «می‌جنگیم می‌میریم، ذلت نمی‌پذیریم» شعارهای بازنشستگان معترض در اهواز بود.

در تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی در شوشتر نیز شعارهایی چون «ای رهبر آزاده، آیا دزدی آزاده؟» و «رئیسی دروغگو حاصل وعده‌هات کو؟» شنیده شد.

معترضان در اردبیل شعار «هم مجلس و هم دولت، بی‌خبرند از ملت» سر دادند.

بازنشستگان تامین اجتماعی از یک ماه پیش چند تجمع سراسری در ده‌ها شهر ایران برگزار کرده‌اند و خواستار رسیدگی به مطالبات صنفی خود شده‌اند.

«تورم، گرانی، بلای جان مردم»، «سفره ما خالیه، وضع شما عالیه» «اجرای همسان‌سازی حق مسلم ماست» و «تا حق خود نگیریم، آروم نمی‌نشینیم» از دیگر شعارهایی است که بازنشستگان تامین اجتماعی در این تجمعات سر داده‌اند.

طی ماه‌های گذشته نقاط مختلف ایران صحنه برگزاری تجمعاتی اعتراضی از سوی معلمان، کارگران، بازنشستگان و سایر اقشار جامعه بوده است.

این تجمعات که اغلب در اعتراض به وضعیت معیشتی و افزایش تورم در ایران برگزار شده، در مواردی با سرکوب و بازداشت معترضان توسط مامورین انتظامی و امنیتی مواجه شده است.

XS
SM
MD
LG