لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۴

ادامه اعتصاب کارگران معدن مس سونگون؛ نیروهای یگان ویژه به معترضان حمله کردند


حمله نیروهای یگان ویژه به کارگران اعتصاب‌کننده در معدن مس سونگون

اعتصاب کارگران معدن مس سونگون ورزقان در استان آذربایجان شرقی روز پنجشنبه و برای سومین روز متوالی در حالی ادامه یافت که معترضان و اعتصاب‌کنندگان مورد حمله نیروهای ضدشورش و یگان ویژه قرار گرفتند. گزارش‌ها حاکی از بازداشت هفت تن از کارگران معترض است.

بنا بر گزارش‌ها در رسانه‌های اجتماعی، روز پنج‌شنبه ۱۶ تیر عده پرشماری از نیروهای یگان ویژه با حمله به کارگران تلاش کردند اعتصاب را بر هم بزنند.

حمله نیروهای یگان ویژه به کارگران در اعتصاب معدن مس سونگون ورزقان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:39 0:00

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، بیش از ۱۲۰۰ تن از کارگران اعتصاب‌کننده، شب گذشته را «در داخل چادر یا ماشین‌های خودشان یا روی آسفالت محوطه» به صبح رساندند.

هویت شماری از بازداشت‌شدگان در این گزارش «ولی‌الله محمودی، ارشد کاظم‌پور، جعفر عباس‌پور، مهرداد منفرد» و فردی با نام خانوادگی «خدایی» اعلام شده است.

این افراد از سوی «نهادهای امنیتی» بازداشت شده‌اند و بنا بر اظهارات «همکارانشان»، به زندان اهر منتقل شده‌اند.

کارگران پیمان‌کاری مجتمع مس سونگون در ورزقان در اعتراض به «تبعیض در حقوق و مزایا» میان کارگران رسمی و پیمان‌کاری، از روز ۱۴ تیر از کار دست کشیده‌اند.

نیمه خرداد سال جاری دولت ابراهیم رئیسی از تدوین لایحه‌ای خبر داد که در صورت تصویب آن در مجلس شورای اسلامی، ماموران امنیتی و نظامی جمهوری اسلامی به صورت قانونی حق استفاده گسترده‌تری در «استفاده از سلاح» طی «تجمعات اعتراضی مردم» خواهند داشت.

تداوم و گسترش اعتراضات و اعتصابات در ایران در پی اوج گرفتن گرانی و تورم و افزایش مشکلات معیشتی مردم، در حالی است که جانشین نماینده رهبر جمهوری اسلامی در سپاه پاسداران نیز گفته است، برای دفاع از «دستاوردهای انقلاب اسلامی و مبانی ارزشی و اعتقادی باید نیروهایی تربیت شوند تا بدون ترس و واهمه» دستشان روی ماشه اسلحه باشد.

XS
SM
MD
LG