لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۵

ادامه اعتراضات گسترده معلمان و فرهنگیان در استان‌های مختلف ایران


تجمع اعتراضی معلمان، سنندج - آرشیو
تجمع اعتراضی معلمان، سنندج - آرشیو

معلمان و فرهنگیان ایران روز پنجشنبه در پاسخ به فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان، در شهرهای مختلف از جمله مناطق کردنشین تجمع اعتراضی برگزار کردند.

شهرهای تهران، رشت، سنندج، ساری، از دیگر شهرهایی بودند که با وجود جو شدید امنیتی و حضور نیروهای انتظامی و اطلاعاتی صحنه اعتراضات بودند. در قطعنامه پایانی تظاهرات با اشاره به درخواست برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و رتبه‌بندی شاغلان، بر ادامه اعتراضات تا آزادی معلمان و زندانیان سیاسی تاکید شده است.

این در حالی است که به گزارش هرانا، دە‌ها نفر از فعالین صنفی كردستان یک روز پیشتر در آستانە برگزاری تجمع اعتراضی معلمان توسط نیروهای امنیتی، بازداشت و مورد تهدید قرار گرفتند.

ویدیوهای تجمعات معلمان در شهرهای مختلف، با واکنش زیادی روبرو شده که

یکی از این ویدیوها مربوط به معلمان بازنشسته در رشت است.

یکی از کاربران توییتر با به اشتراک گذاشتن ویدیویی از اعتراض معلمان در ساری به خواسته‌هایشان اشاره کرده است. او از همسان‌سازی حقوق گفته و نوشته: «معیشت، منزلت، و سلامت، حق مسلم ماست.»

اعتراضات سراسری معلمان به صورت اعتصاب، تحصن و برگزاری راهپیمایی و تجمع، طی ماه‌های گذشته به طور هماهنگ با خواسته‌هایی از جمله اجرای کامل رتبه‌بندی معلمان، همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و همچنین آموزش رایگان و غیر ایدئولوژیک جریان داشته و برخوردهای قضایی و امنیتی مقامات جمهوری اسلامی با این اعتراضات رفته رفته شدت گرفته است.

XS
SM
MD
LG