لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۲

تداوم تجمعات صنفی؛ کارگران پالایشگاه تهران، پیمان‌کاران نفتی دهلران و بازنشستگان اهواز اعتراض کردند


اعتصاب کارگران پالایشگاه نفت تندگویان در تهران

کارگران بخش اورهال (تعمیرات اساسی) پالایشگاه نفت تندگویان تهران برای دومین روز پیاپی از کار دست کشیدند و در محوطه پالایشگاه تجمع اعتراضی برگزار کردند.

به گزارش شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت، اعتصاب‌کنندگان که اعتراضشان را از روز دوشنبه آغاز کرده‌اند، روز سه‌شنبه هفتم تیر نیز از کار دست کشیدند و نسبت به افزایش اجباری ساعت کاری و پایین بودن دستمزد اعتراض کردند.

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران و رانندگان شرکت ایران افق، پیمان‌کار نفت و گاز و پتروشیمی، در دهلران در اعتراض به «عدم پرداخت حقوق» از کار دست کشیدند و به اعتصابات پیوستند.

بنا بر این گزارش، پنج ماه حقوق رانندگان و سه ماه حقوق کارگران پرداخت نشده است.

در روزهای گذشته نیز شماری از کارکنان صنعت نفت و پتروشیمی در استان‌های خوزستان، هرمزگان و بوشهر اعتصاب کردند و کارگران پروژه‌ای داربست‌بند در سایت‌های یک تا چهار پتروشیمی بوشهر برای در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه، اول و دوم تیر از کار دست کشیدند و در محوطه این سایت‌ها راهپیمایی برگزار کردند.

همچنین کارکنان دکل حفاری شماره ۳۷ فتح در منطقه اهواز در اعتراض به «فقدان بیش از دو ماه مواد غذایی و آب آشامیدنی» از کار دست کشیدند.

  • شعار تازه بازنشستگان اهواز: کجای این عدالته؟ دستش تو جیب ملته

گزارش‌های شهروندی از استان خوزستان حاکی از آن است که شماریی از بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی برای چندمین روز متوالی در اهواز تجمع اعتراضی برگزار کردند.

بازنشستگان و مستمری‌بگیران معترض شعارهایی از جمله «دولت حیا کن، بدهی‌ت را ادا کن» و «کجای این عدالته؟ دستش تو جیب ملته» سر دادند.

در دور جدید اعتراضات بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی که از نیمه خرداد از سر گرفته شده شعارهایی از جمله «نه مجلس نه دولت نیستند به فکر ملت»، «تورم ۱۰۰ درصد، سهم ما ۱۰ درصد» و «وعده وعید کافیه، سفره ما خالیه» ، «ما اشتباه کردیم، که انقلاب کردیم» و «رضا شاه، روحت شاد» نیز سر داده شده است.

گسترش اعتراضات و اعتصابات اصناف و کارگران در حالی است که با افزایش گرانی و تورم و خالی‌تر شدن سفره شهروندان، سخنگوی ابراهیم رئیسی گفته است مردم برای تحقق درمان و اصلاح اقتصادی باید «تحمل و صبر» کنند.

XS
SM
MD
LG