لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۸

افغانستان از کشته شدن بیش از ۱۵۰ عضو طالبان خبر داد


رئیس پلیس ولایت کونار در افغانستان روز سه‌شنبه از کشته شدن دست کم ۱۵۱ عضو گروه طالبان و زخمی شدن بیش از ۱۰۰ نفر از آنها در جریان ۱۲ روز نبرد با شورشیان در ناحیه ناآرام لغمان در نزدیکی مرز پاکستان خبر داد.

ژنرال عبدالحبیب سید خلیلی در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس، از حضور پیکارجویان خارجی در میان شورشیان نیز خبر داد و گفت ۱۷ تن از کشته‌شدگان، خارجی بودند و این موضوع حمایت خارجی‌ها از شورشیان محلی را ثابت می‌کند.

وی در ادامه گفت در جنگ با شورشیان افراطی، اعضای طالبان پاکستانی و لشکر طیبه - گروهی که مسئول حملات تروریستی در بمبئی در سال ۲۰۰۸ میلادی شناخته می‌شود - نیز شرکت داشتند.

به گفته آسوشیتدپرس حضور پیکارجویان خارجی در صفوف طالبان در افغانستان امری غیر معمول نیست. عقیده بر این است که رهبری طالبان افغانستان در شهر کویته پاکستان مستقر است و کابل مدتهاست که اسلام‌آباد را به نادیده گرفتن آن گروه در خاک خود متهم کرده است.

این مقام ارشد پلیس افغان در ادامه با تاکید بر این که مردم محلی به نبرد علیه شورشیان پیوسته‌اند، افزود پاکستان یا نیروهای بین‌المللی در نبرد آنها دخالت نکردند. از زمان آغاز خروج نیروهای بین‌المللی از کونار در چهار ماه پیش، بر حملات طالبان در آن منطقه و همچنین در دیگر نقاط افغانستان افزوده شده است.

در پی حمله هفته گذشته شورشیان به مدرسه‌ای در شهر پیشاور در پاکستان و کشتار ده‌ها دانَش‌آموز، کابل و اسلام‌آباد گفتگوهای خود درباره همکاری با یکدیگر در نبرد با گروه‌های شورشی افراطی را آغاز کردند.

روز سه‌شنبه در اسلام‌آباد محمد کریمی رئیس ستاد گارد ملی افغانستان و جان کمپل فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان، با رحیل شریف فرمانده ارتش پاکستان ملاقات کردند، و در بیانیه‌ای بر تصمیم به مبارزه مشترک با گروه‌های شورشی تاکید کردند.

XS
SM
MD
LG