لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۵

چاک هیگل از ماندن هزار نیروی آمریکایی بیشتر در افغانستان خبر داد


چاک هdگل، وزیر دفاع آمریکا (چپ) و اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، در نشست خبری در کابل، ۱۵ آذر ۱۳۹۳

وزیر دفاع ایالات متحده که برای گفتگوهای امنیتی به افغانستان سفر کرده است، روز شنبه اعلام کرد در چند ماه نخست سال آینده میلادی (که از اواسط دیماه آغاز می‌شود)، یک هزار نیروی آمریکایی دیگر، بیشتر از آنچه که قبلا برنامه‌ریزی شده بود، در افغانستان باقی خواهند ماند.

چاک هیگل که قرار است تا یک ماه دیگر پست وزارت دفاع را به جانشین خود اشتون کارتر واگذار کند، در یک نشست خبری مشترک با اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در کابل، گفت با این اقدام، طرح پیشین آمریکا برای کاهش نیروهای خود در آن کشور تا پایان سال جاری میلادی و نگاه داشتن ۹ هزار و ۸۰۰ نفر از آنها در سال آینده، تغییر خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، این ۱۰ هزار و ۸۰۰ نیروی آمریکایی که قرار است در افغانستان باقی بمانند، با شروع سال ۲۰۱۶ میلادی (دیماه ۱۳۹۴ خورشیدی) به ۵ هزار و ۵۰۰ نفر کاهش خواهد یافت.

تصمیم آمریکا به تغییر تاریخ خروج کامل از افغانستان ناشی از تأخیر اعضای ناتو در اعزام نیروهای کمکی در ماه ژانویه بود.

وزیر دفاع آمریکا روز شنبه در سفری اعلام نشده وارد کابل شد و پیش از وارد شدن به فرودگاه کابل گفت «اطمینان دارم نیروهای امنیتی افغانستان، توانایی لازم برای دفاع از پایتخت در برابر حملات مداوم طالبان را دارند.»

انتظار می‌رود آقای هیگل در جریان سفرش با سربازان آمریکایی مستقر در افغانستان هم دیدار کند. برخی از سربازان آمریکایی، حدود ۱۳ سال پس از شروع جنگ نیروهای ائتلاف به رهبری ناتو در افغانستان، هنوز در آن کشور هستند.

مأموریت رزمی ناتو روز ۳۱ دسامبر (دهم دیماه) با پایان می‌رسد، و یک گروه کمکی متشکل از ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر، برای آموزش نیروهای افغان جایگزین نیروهای رزمی خواهد شد.

در پی اعلام کناره‌گیری چاک هیگل از وزارت دفاع، باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده روز جمعه اشتون کارتر، معاون پیشین آن وزارتخانه را به عنوان جانشین او معرفی کرد.

XS
SM
MD
LG