لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۹

یک عضو ارشد القاعده در پاکستان کشته شد


تصویر آرشیوی از عدنان شکری جمعه که توسط پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی، منتشر شده است
تصویر آرشیوی از عدنان شکری جمعه که توسط پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی، منتشر شده است

ارتش پاکستان روز شنبه اعلام کرد «عدنان الشکری جمعه» یکی از اعضای ارشد شبکه تروریستی القاعده که به طراحی بمبگذاری در نیویورک و لندن متهم بوده، در در حمله‌ای در وزیرستان جنوبی در شمال پاکستان کشته شده است.

به گفته پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی، این شهروند ۳۹ ساله عربستان سعودی، رئیس عملیات بین‌المللی شبکه القاعده بود که جانشین «خالد شیخ محمد»، که از او به عنوان طراح حملات تروریستی یازده سپتامبر در آمریکا یاد می‌شود، شده بود.

نام عدنان الشکری همچنین در میان سه نفری بود که در کیفرخواست دولت آمریکا، به طراحی انفجار انتحاری در شبکه متروی شهر نیویورک در سال ۲۰۰۹ میلادی متهم شده بودند. وی همچنین به نقش داشتن در طراحی چند حمله تروریستی در پاناما، نروژ و بریتانیا متهم بود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در حمله روز شنبه ارتش پاکستان در وزیرستان جنوبی و نزدیک مرز مشترک با افغانستان، دو پیکارجوی دیگر نیز کشته شده‌اند. در این عملیات همچنین یک سرباز ارتش کشته و یک سرباز دیگر نیز مجروح شد.

وزیرستان جنوبی پایگاه طالبان پاکستانی و گروه‌های افراطی متحد آنهاست.

عدنان الشکری‌جمعه پیش از سفر به پیوستن به پیکارجویان افراطی در افغانستان در اواخر دهه ۹۰ میلادی، بیش از ۱۵ سال در آمریکا زندگی کرده بود. دولت ایالات متحده او را در فهرست افراد عمده تحت تقیب خود قرار داده بود و برای دستگیری او جایزه‌ای هم به مبلغ ۵ میلیون دلار تعیین کرده بود.

XS
SM
MD
LG