لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۹

عضو ارشد طالبان در حمله پهپاد آمریکا در پاکستان کشته شد


عکس آرشیوی از یک پهپهاد آمریکایی
عکس آرشیوی از یک پهپهاد آمریکایی

مقامات امنیتی پاکستان از حمله یک هواپیمای بی‌سرنشین (پهپاد) آمریکایی به یک مقر طالبان در وزیرستان شمالی خبر داده و گفتند در این حمله، دست کم چهار شبه‌نظامی طالبان، از جمله یکی از رهبران ارشد تحت تعقیب آن گروه کشته و دو نفر نیز مجروح شدند.

حمله روز یکشنبه در منطقه خار تنگی در منطقه عشیره‌ای شمال وزیرستان رخ داد. ارتش پاکستان از ماه ژوئن در اوایل تابستان تاکنون در همین منطقه، سرگرم مبارزه با نیروهای مسلح مرتبط با القاعده و طالبان است.

مقامات نظامی پاکستان یکی از کشته‌شدگان این حمله را عمر فاروق، سخنگوی القاعده در پاکستان شناسایی کرده‌اند. وزیرستان شمالی از مناطق خطرناک برای روزنامه‌نگاران است و همین امر تایید بی‌طرفانه خبر فوق توسط روزنامه نگاران را مشکل می‌سازد.

گفته می‌شود که فاروق ۳۸ساله، از نزدیکان اسامه بن لادن و ایمن الظواهری، رهبران پیشین و فعلی القاعده بوده است. فاروق همچنین یکی از چهره های کلیدی در پیشبرد فعالیت‌های عملیاتی و مالی القاعده در پاکستان و افغانستان به شمار می‌رود.

به گفته مقامات امنیتی، طالبان پاکستان زیر رهبری فرمانده حافظ گل بهادر از مقر مورد حمله استفاده می‌کردند اما مشخص نیست که آیا بهادر نیز در زمان حمله آنجا بود یا خیر.

شماری از مقامات نظامی دیگر در پاکستان می‌گویند اخبار منتشر شده درباره حمله هواپیمای بی‌سرنشین صحت ندارد.

القاعده و طالبان در پاکستان، همکاری نزدیکی دارند.

کشته شدن رهبر القاعده

حمله هوایی امروز، یک روز پس از کشته شدن عدنان شکری جمعه، از رهبران ارشد القاعده انجام شد. شکری جمعه به ظن مشارکت در توطئه بمب‌گذاری در متروی نیویورک از سوی آمریکا تحت تعقیب قرار گرفت.

حملات هوایی با استفاده از هواپیماهای بی‌سرنشین در پاکستان، در شش ماهه نخست سال جاری میلادی، همزمان با مذاکرات صلح میان دولت و طالبان پاکستان، متوقف شد. اما با شکست مذاکرات، چند روز قبل از آن که دولت پاکستان از عملیات عمده ضدطالبان در وزیرستان شمالی در نیمه ژوئن خبر دهد، حملات از سرگرفته شد.

ارتش پاکستان می‌گوید این عملیات عمده تاکنون بیش از ۱۵۶۰ شبه نظامی مسلح را به کشتن داده. در این میان ۱۲۵ سرباز نیز جان باخته‌اند.

XS
SM
MD
LG