لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۷

تعهد آمریکا و بریتانیا به پشتیبانی از دولت جدید افغانستان


تعهد آمریکا و بریتانیا به پشتیبانی از دولت جدید افغانستان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:12 0:00

وزیر خارجه ایالات متحده و نخست وزیر بریتانیا روز جمعه و در پایان ملاقات با رئیس دولت وحدت ملی افغانستان در لندن، متعهد شدند که پشتیبانی خود از این دولت را پس از خروج نیروهای نظامی بین‌المللی از افغانستان ادامه دهند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا در این دیدار با بیان این که از سه ماه پیش که دولت جدید افغانستان تشکیل شده است، رئیس جمهوری اشرف غنی، گام‌هایی در مبارزه با پولشویی و فساد اداری برداشته است، گفت «آقای غنی رئیس جمهوری، و آقای عبدالله رئیس اجرایی دولت، برنامه اصلاحاتی را ارائه کرده‌اند که همراه با عمل بوده است.»

وی در ادامه افزود «در طی این زمان کوتاه پس از تشکیل دولت، گام‌هایی در زمینه مبارزه با پولشویی و فساد اداری، بهبود وضعیت مالی کشور و همچنین تقویت روابط بهتر با همسایگان، از جمله مهم‌ترین کشور همسایه، یعنی پاکستان، برداشته شده است.»

در این دیدار که در دفتر نخست وزیر بریتانیا برگزار شد، دیوید کامرون به اهمیت مبارزه واقعی با پولشویی اشاره کرد و افزود بازرگانان خارجی فقط در صورتی در افغانستان سرمایه‌گذاری می‌کنند که بدانند نهادهای مالی آن کشور قدرتمند و پاسخگو هستند.

آمریکا و کشورهای ائتلاف در سال ۲۰۰۱ میلادی (۱۳۸۰ خورشیدی) برای سرنگونی حکومت طالبان در افغانستان، که به پناهگاهی برای گروه القاعده تبدیل شده بود، اقدام به حمله نظامی به آن کشور کردند. اما با خروج نیروهای خارجی، قرار است نیروهای نظامی و انتظامی افغانستان مسئولیت امنیت در آن کشور و مبارزه با پیکارجویان افراطی را برعهده بگیرند.

اشرف غنی که با رقیب انتخاباتی خود عبدالله عبدالله یک دولت وحدت ملی تشکیل داده‌اند، به کشورهای خارجی وعده داده‌اند با فساد اداری مبارزه کرده و از سرقت کمک‌های مالی کشورهای اعانه‌دهنده به افغانستان جلوگیری نمایند.

رئیس جمهوری افغانستان، چند روز پس از به دست گرفتن قدرت، توافق امنیتی با ایالات متحده را امضا کرد، امری که حامد کرزای رئیس جمهوری پیشین از انجام آن خودداری کرد.

بر اساس این توافق، بخشی از نیروهای نظامی آمریکا برای مقابله با چالش‌های امنیتی در افغانستان باقی خواهند ماند.

از ابتدای سال ۲۰۱۵ میلادی (دیماه ۱۳۹۳) حدود ۸ هزار نیروی نظامی آمریکایی و ۴ هزار نیروی بین‌المللی در قالب ماموریت آموزشی و مشورتی در این کشور بحران زده باقی خواهند ماند.

از این بین، حدود یک هزار و ۸۰۰ سرباز آمریکایی در ماموریتی ضد تروریستی شرکت خواهند داشت.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG