لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۴

حمله طالبان به یک مهمانخانه خارجی در کابل


نیروهای امنیتی افغانستان محل حمله انتحاری طالبان را بررسی می‌کنند - کابل، ۷ آذر
نیروهای امنیتی افغانستان محل حمله انتحاری طالبان را بررسی می‌کنند - کابل، ۷ آذر

بمب‌گذاران انتحاری و مردان مسلح طالبان روز شنبه به یک مهمان‌خانه در نزدیکی مجلس افغانستان حمله کردند.

صدیق صدیقی سخنگوی وزارت کشور افغانستان گفته سه مهاجم به داخل ساختمان هجوم بردند که یکی از آن‌ها خود را منفجر کرد و دیگری هدف گلوله نیروهای امنیتی قرار گرفت. به گفته آقای صدیقی به نظر می‌رسد فرد سوم زنده، و داخل مهمان‌خانه است.

به گزارش آسوشیتد پرس، هنوز از تلفات احتمالی تازه‌ترین حمله پیکارجویان طالبان هم‌زمان با خروج نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی – ناتو – از افغانستان خبری منتشر نشده است. همچنین، اعلام نشده که ساکنان مهمان‌خانه چه کسانی بوده‌اند. یک شاهد عینی گفته اتباع اروپایی، که به عنوان مشاور دولت افغانستان در آن کشور کار می‌کردند، در آن مهمان‌خانه به سر می‌بردند. اما دیگران می‌گویند مبلغان مسیحی در آن محل اقامت دارند.

طالبان در بیانیه‌ای گفته حمله انتحاری یک «مرکز مخفی میسیونرها» را در غرب کابل هدف قرار داده است.

گروه طالبان در روزهای اخیر حملات گسترده‌ای را در پایتخت به راه انداخته – از جمله حمله به محله وزیر اکبر خان که محل سفارتخانه‌های خارجی و سازمان‌های بین‌المللی است، و بمب‌گذاری در خودرو سفارت بریتانیا. تنها در دو هفته گذشته دهها حمله در کابل صورت گرفته است.

در حالی که مأموریت جنگی نیروهای آمریکایی و ناتو قرار است تا پایان سال جاری میلادی (دهم دی‌ماه) پایان یابد، اطراف کابل و دیگر نقاط افغانستان هم از حملات شورشیان طالبان در امان نبود. روز شنبه در حمله پیکارجویان طالبان در ولایت جنوبی هلمند، دستکم۱۱ سرباز افغان جان خود را از دست دادند، که یکی از آنها در پایگاه نظامی موسوم به کمپ باستیون بود که تا یک‌ماه پیش نیروهای ناتو آن را اداره می‌کردند. طالبان از روز پنج‌شنبه پایگاه باستیون را هدف حمله قرار داد. بنا به گزارش‌ها، در جریان حملات دستکم ۶ سرباز افغان و ۲۰ عضو طالبان کشته، و ۱۰ سرباز مجروح شدند.

در یک بمب‌گذاری انتحاری دیگر در یک پایگاه نظامی در منطقه سنگین در ولایت هلمند، ۵ سرباز کشته و ۸ سرباز مجروح شدند.

XS
SM
MD
LG