لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۴

دیدگاه | ٢٠٢٢، سال همزیستی پر از خطر با چین، روسیه و ایران


جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا،
جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا،

فرد کمپ، مدیرعامل و رئیس اندیشکده شورای آتلانتیک، در مقاله‌ای برای شبکه خبری «سی‌ان‌بی‌سی» به بررسی عمده‌ترین چالش‌های پیش روی جو بایدن در سال ٢٠٢٢ می‌پردازد.

نویسنده در ابتدای مقاله، با اشاره به برخی از عمیق‌ترین دستاورهای دوره پس از جنگ جهانی دوم از قبیل امنیت اروپا و آسیا، پایداری حکومت‌های دموکراتیک، و تقدس حقوق بشر می‌گوید هیچگاه در ٣٠ گذشته یک رئیس جمهوری ایالات متحده در آستانه سال جدید با چنین طیف گسترده و به‌هم‌پیوسته‌ای از مسایل ژئوپولتیک و داخلی روبرو نبوده است.

به گفته وی، افزایش تورم بی‌سابقه در سه دهه گذشته، همه‌گیری کووید١٩، افزایش شکاف بین فقیر و غنی، و نوسانات فزاینده جهانی، موجب پیچیده‌تر شدن شرایط شده است.

فرد کمپ پس از ذکر این موارد، از روسیه، چین، و ایران به عنوان سه چالش فوری پیش روی دولت پرزیدنت بایدن در سال ٢٠٢٢ یاد می‌کند.

پیرامون چالش روسیه، او با استناد به یک مصاحبه جدید ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و به‌کارگیری واژه «تراژدی» از سوی وی جهت توصیف فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، به تحرکات نظامی این کشور در امتداد مرز مشترک با اوکراین، نمایش قدرت از سوریه تا دونباس در جنوب شرق اوکراین، و قیمت‌های صعودی بازار انرژی اشاره می‌کند.

ظهور چین به عنوان «نخستین تجربه سرمایه‌داری-کمونیستی جهان»، سرکوب داخلی فزاینده چینی‌ها توسط حزب کمونیست تحت رهبری شی جین‌ پینگ، افزایش کنترل حزب کمونیست بر شرکت‌های موفق به‌ویژه در زمینه فناوری، و تهدیدهای بیش از پیش پکن علیه حاکمیت تایوان، مواردی هستند که مورد توجه این نویسنده و روزنامه‌نگار آمریکایی قرار گرفته‌اند.

اما دورخیز ایران برای رسیدن به نقطه گریز ساخت سلاح هسته‌ای، فساد گسترده حکومتی، نارضایتی‌های سراسری مردم، و ماجراجویی‌های پرشمار جمهوری اسلامی در عراق، یمن، سوریه، لبنان و دیگر مناطق خاورمیانه از مسائلی هستند که به باور نویسنده، دولت جو بایدن در سال ٢٠٢٢ باید آنها را در نظر داشته باشد.

وی در ادامه با یاد کردن از ایالات متحده به عنوان «چسبی که سیستم جهانی را در بخش عمده‌ای از دوره پس از جنگ دوم جهانی نگاه داشته» می‌گوید، واشنگتن نمی‌خواهد این جایگاه خود را از دست بدهد.

فرد کمپ با دادن نمره قبولی به تیم سیاست خارجی پرزیدنت بایدن در شناسایی «زودهنگام و هوشیارانه» این چالش‌ها در سال ٢٠٢١ می‌گوید، سنگ محک موفقیت کاخ سفید در سال ٢٠٢٢ توانایی‌اش برای سازماندهی خود در سطح داخلی و بین‌المللی برای مواجهه با چالش‌های یاد شده است.

نویسنده در پایان مقاله خود می‌گوید در سال آکنده از خطر ٢٠٢٢، این ایالات متحده است که با اقدام یا خودداری از اقدام، بیش از هر بازیگر دیگری، سیر حوادث را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG