لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۳

دیدگاه | بایدن، مدافع همیشگی سازمان ملل متحد، بیش از همیشه به این نهاد نیاز دارد


جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا
جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا

مایکل هرش، خبرنگار ارشد نشریه فارن پالسی، در مقاله‌ای تحلیلی با اشاره به سابقه طولانی جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، در حمایت از سازمان‌های بین‌المللی و نیز چندجانبه‌گرایی وی در رویارویی با مسائل و بحران‌های بین‌المللی، می‌گوید بایدن از سخنرانی پیش‌ روی خود در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل به عنوان فرصتی برای ترویج نقش رهبری ایالات متحده استفاده خواهد کرد.

آقای هرش در ابتدای مقاله خود به نقل از یکی از مقامات ارشد دولت بایدن، که نخواسته است نامش فاش شود، می‌گوید که رئیس جمهوری آمریکا سازمان ملل متحد را مجمعی بسیار حیاتی و تنها محل گرد هم آمدن همه کشورها می‌داند و آگاه است که در مسائلی مانند خروج از افغانستان، همه‌گیری کووید-١٩، و برنامه هسته‌ای ایران چاره‌ای جز همکاری با سازمان ملل متحد ندارد. تغییرات اقلیمی، بهداشت جهانی، کمک‌‌های انسان‌دوستانه، حقوق بشر، و دموکراسی سایر مسائلی هستند که به گفته این مقام ارشد دولت بایدن، در سخنرانی امسال رئیس جمهوری آمریکا در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل مورد تاکید قرار خواهند گرفت.

به عقیده این خبرنگار ارشد نشریه فارن پالسی، با توجه به عدم حضور رهبرانی همچون رؤسای جمهوری روسیه، چین، و فرانسه در نشست امسال این فرصت را در اختیار جو بایدن قرار می‌دهد که نقش رهبری ایالات متحده در سازمان ملل را بیش از پیش تثبیت کند.

نویسنده در ادامه با ذکر سوابق جو بایدن در دفاع از نقش سازمان ملل متحد و لزوم پرداخت تعهدات مالی ایالات متحده به این سازمان در اواخر دهه ١٩٩٠ میلادی می‌گوید اگرچه بایدن رویکرد «آمریکا نخست» سلف خود را کاملا رها نکرده است، اما به خوبی می‌داند که حل برخی از مسائل و بحران‌های جاری مستلزم راه‌حلی چندجانبه‌گرایانه است.

آقای هرش به نقل از این مقام ارشد دولت بایدن می‌گوید همزمان با پیدایش سویه‌های جدیدتری از ویروس کووید-١٩ و بالاگرفتن انتقادات از دولت‌های ثروتمند در زمینه عدم توزیع واکسن میان کشورهای فقیرتر، وی رویکرد جدی‌تری را برای مقابله با این همه‌گیری جهانی معرفی خواهد کرد.

نویسنده در پایان مقاله ضمن اشاره مجدد به اشراف جو بایدن به ناتوانی ایالات متحده در حل مسائل جهانی بدون در پیش گرفتن رویکردی چندجانبه‌گرایانه، به نقل از نورم کورز، سخنگوی سابق جو بایدن در مجلس سنا، می‌گوید، بر خلاف تصور بسیاری مبنی بر این که وجود سازمان‌های بین‌المللی همچون سازمان ملل موجب کاهش نقش ایالات متحده می‌شود، «حمایت سایر ملل، در قالب ائتلاف‌هایی به رهبری ایالات متحده، سبب ارتقای امنیت آمریکا خواهد شد.»

* برگردان فارسی این مطلب تنها به منظور آگاهی‌رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG