لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۶

بحران سیاسی خاورمیانه قیمت نفت را افزایش داد


ناآرامی و گسترش تنش های سیاسی در خاورمیانه و شمال آفریقا، به ویژه در مصر و عراق، عرضه نفت را به مخاطره انداخته و باعث بالا رفتن قیمت نفت شده است. کارشناسان نفتی احتمال بسته شدن کانال سوئز و کاهش صادرات نفت عراق در سه ماه گذشته را از عوامل اصلی افزایش قیمت نفت میدانند.

سازمان انرژی بین المللی گفته است که خاورمیانه ۳۵ درصد نفت جهان را عرضه میکند. از سوی دیگر مصر کانال سوئز و خط لوله خاورمیانه را کنترل میکند، که روزانه ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت خام و نفت پالایش شده از دریای سرخ به دریای مدیترانه منتقل میکند.

اخیراً ایران نیز بخاط تحریم های غرب و منع استفاده از خط نفتی «سومد»، مجبور شده است که روزانه حدود ۱۰۰ هزار بشکه نفت از طریق کانال سوئز به ترکیه منتقل کند.

کانال سوئز در نزدیکی شهرهائی قرار دارد که در سالیان اخیر شاهد نا آرامی و درگیریهای خشونت بار بوده است. از این رو، مسئله ای که سرمایه گذاران بازارهای بورس را نگران میکند آن است که چنانچه کانال و خط لوله مدیترانه سوئز، که این خط ظرفیت انتقال ۹۰۰ هزار بشکه در روز دارد، بسته شود، کشتی های نفتکش از خاورمیانه به اروپا مجبور خواهند شد با رفتن به دور شاخ آفریقا، مسافتی حدود ۶ هزار مایل را بیشتر بپیمایند که حدود ۱۵ روز بطول خواهد کشید.

کارشناسان نفتی یکی دیگر از عوامل افزایش قیمت نفت را نشت نفت و انفجارهای اخیر در لوله ها نفتی عراق میدانند، که صادرات نفت این کشور را برای سومین ماه متوالی کاهش داده است.

صادرات نفت عراق در ماه ژوئیه نسبت به ماه پیش خود کاهش یافت، عمدتاً ناشی از نشت نفت و حمله به لوله های نفتی ، به ویژه در منطقه کرکوک بوده است.

عاصم جهاد، سخنگوی وزارت نفت عراق گفته است که میانگین صادرات نفت خام عراق در ماه ژوئیه ۲ میلیون و ۳۲۴ هزار بشکه در روز بود، که روزانه ۴ هزار بشکه نسبت به ماه پیش خود کمتر بوده است. این سخنگو گفت که ۲ میلیون و ۱۴۴ هزار بشکه از بندر بصره، ۶۸ هزار بشکه از طریق لوله های نفتی از کرکوک و ۱۲ هزار بشکه به وسیله کامیونهای نفت کش با اردن صادر شده است.

کاهش صادرات نفت عراق به دلیل افت صادرات نفت از منطقه نفت خیز کرکوک عراق به بندر جیهان در مدیترانه در ترکیه بوده، که عمدتاً ناشی نشت نفت از خطوط و تشدید حملات به لوله های نفتی است. از بیست و یکم ماه ژوئن تا بحال ارسال نفت از کرکوک به جیهان محدود به چند روز در ماه شده است.

قیمت نفت روز جمعه گذشته برای ششمین روز متوالی افزایش یافت. در بازار نفت نیویورک هر بشکه نفت خام سبک شیرین ۱۰۷ دلار و ۳۶ سنت داد و ستد شد. و در بازار نفت لندن هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال ۱۱۱ دلار و ۱۷ سنت بفروش رفت.
XS
SM
MD
LG