لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۴

نفت ایران و چالش بیمه پالایشگاه های هند


خبرگزاری رویترز گزارش داده است هند ارائه تضمین دولتی و تسهیلات برای ارائه بیمه به پالایشگاه هایی که از نفت ایران استفاده می کنند را مورد بررسی قرار می دهد.

بنا به اعلام منابع صنایع نفت هند، دهلی نو ارائه تضمین دولتی به ارزش ۲۰ میلیارد روپیه برای بیمه پالایشگاه هایی که از نفت ایران استفاده می کنند و نمی توانند تحت پوشش بیمه شرکت های خارجی باشند را مورد ارزیابی قرار داده است.

دولت هند پیش از این با ارائه چنین ضمانتی مخالفت کرده بود، اما افت ارزش واحد پول کشور به پایین ترین سطوح ماه های اخیر سبب شده است مقامات دهلی نو برای افزایش واردات نفت از ایران اشتیاق نشان دهد.

در پی افزایش قیمت واردات نفت ایران به هند، تهران توافق کرده است تا پول صادرات نفت ایران به هند را به روپیه دریافت کند.

وزارت دارایی هند هم اکنون نسبت به ارزیابی ارائه بیمه به پالایشگاه های نفتی و پوشش نیمی از ۴۰ میلیارد روپیه مورد نیاز برای این امر تمایل نشان داده است. وزارت نفت و شرکت های بیمه داخلی این کشور نیز هر یک ده میلیارد روپیه به این امر اختصاص خواهند داد.

یک منبع وزارت نفت هند به رویترز گفته است وزارت دارایی در جلسه روز ۳۱ ژوئیه به ریاست دبیر خدمات مالی کشور تصمیم گرفت تا ارائه «تسهیلات و یا ضمانت مستقل» ۲۰ میلیارد روپیه را مورد بررسی قرار دهد.

سخنگوی وزارت دارایی هند از اظهارنظر در این مورد خودداری کرده است.

دو پالایشگاه دولتی به دلیل مشکلاتی پیرامون بیمه پالایشگاه های خود داشتند، از ماه آوریل تا به حال ناچار شده اند واردات نفت ایران را متوقف کنند. این امر سبب شد واردات نفت ایران به هند در ماه ژوئن به نصف کاهش پیدا کند.

تحریم های ایالات متحده و اتحادیه اروپا که به هدف اعمال فشار بر ایران برای توقف برنامه اتمی این کشور اعمال شده اند، تهران را ناچار کرده تا پول فروش نفت خود به هند را به روپیه دریافت کند. هند به زودی همه مبادلات بازرگانی خود با ایران را با روپیه انجام خواهد داد.

اگر پیشنهاد وزارت دارایی هند به مرحله اجرا گذاشته شود، پالایشگاه های هند در آینده می توانند بیمه خود را از شرکت های داخلی تحت حمایت بودجه دولتی و شرکت های بیمه و ضمانت مستقل کسب کنند.

هند برای کاهش ریسک محموله های واردات نفتی ایران تا به حال به بازارهای اروپایی متکی بود، اما شرکت های بیمه اروپایی به قراردادهای خود با شرکت های هندی تبصره ای افزوده اند که براساس آن ادعاهایی که در مورد کشتی های حامل نفت ایران مطرح می شوند، تحت پوشش این شرکت ها قرار نخواهند گرفت.

این منبع مطلع به رویترز گفته است وزارت دارایی هند قصد دارد اجازه دهد پالایشگاه ها در صورت امکان بیمه خود را از شرکت های خارج از هند و نیز شرکت های بیمه هندی کسب کنند.

ایران به هند پیشنهاد کرده است تا کشتی های حامل نفت خام و محموله های نفتی عازم بندرهای این کشور را تا سقف ۱ میلیارد دلار تحت پوشش ضمانت های دولتی قرار دهد. تهران همچنین به پالایشگاه های هند پیشنهاد ارائه بیمه کرده بود، اما شرکت های هندی به هراس نقض تحریم های کشورهای غربی و پیامدهای آن نسبت به پذیرش پیشنهاد ایران تردید به خرج داده اند.

پالایشگاه دولتی هند و بزرگترین مشتری هندی نفت ایران، ماه جاری و پس از یک وقفه چندماهه نسبت به از سرگیری واردات نفت ایران ابراز تمایل کرده است.

تحریم های اقتصادی که صنعت نفت ایران را با چالش های جدی مواجه کرده است صادرات نفت این کشور را به بیش از نیمی از سطوح بیش از ۲ میلیون بشکه در روز کاهش داده است و همین امر میلیاردها دلار افت درآمد و خسارت مالی برای ایران به همراه داشته است.
XS
SM
MD
LG