لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۸

کاهش صادرات نفت عراق و نگرانی از افزایش قیمت


پالایشگاه نفت عراق در بصره
پالایشگاه نفت عراق در بصره

صادرات نفت عراق برای سومین ماه متوالی کاهش یافت، که نگرانی عمده ای در مورد افزایش قیمت نفت ایجاد کرده است.

صادرات نفت عراق برای سومین ماه متوالی کاهش یافت، که نگرانی عمده ای در مورد افزایش قیمت نفت ایجاد کرده است.

صادرات نفت عراق در ماه ژوئیه نسبت به ماه پیش خود کمی کاهش یافت، که عمدتاً ناشی از نشت نفت و حمله به لوله های نفتی، به ویژه در منطقه کرکوک بوده است.

عاصم جهاد، سخنگوی وزارت نفت عراق گفته است که میانگین صادرات نفت خام عراق در ماه ژوئیه ۲ میلیون و ۳۲۴ هزار بشکه در روز بود، که روزانه ۴ هزار بشکه نسبت به ماه پیش کمتر بوده است. وی گفت که ۲ میلیون و ۱۴۴ هزار بشکه از بندر بصره، ۶۸ هزار بشکه از طریق لوله های نفتی از کرکوک و ۱۲ هزار بشکه به وسیله کامیونهای نفت کش با اردن صادر شده است.

میانگین فروش هر بشکه نفت در ماه ژوئیه ۱۰۱ دلار، و درآمد نفتی عراق در ماه گذشته ۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بود. میانگین صادرات نفت عراق در ماه مه گذشته روزانه ۲ میلیون ۶۲۰ هزا بشکه، در آوریل ۲ میلیون و ۴۸۰ هزار بشکه، در ماه ژوئن، ۲ میلیون و ۳۲۸ هزار بشکه، و در ماه گذشته ۲ میلیون و ۳۲۴ هزار بشکه بوده، که از کاهش صادرات نفت عراق در سه ماه گذشته خبر می دهد.

کاهش صادرات نفت عراق منطقه نفت خیز کرکوک عراق به بندر جیهان در مدیترانه در ترکیه بوده است عمدتاً ناشی نشت نفت از خطوط و تشدید حملات به لوله های نفتی بوده است. از بیست و یکم ماه ژوئن تا بحال ارسال نفت از کرکوک به جیهان محدود به چند روز در ماه شده است.

بر اساس بودجه سال جاری عراق، بغداد پیشتر پیش بینی کرده بود که صادرات عراق روزانه بالغ بر ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه خواهد بود.
XS
SM
MD
LG