لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۷

عقد توافقنامه نفت و گاز و انرژی ایران و سوریه


مقامات جمهوری اسلامی ایران در طی دیدار روز یکشنبه ( ٢٨ ژوییه) خود با هیات اقتصادی سوریه در تهران در «حمایت همه جانبه و تامین همه ضروریات و نیازهای انرژی دمشق» مجدداً ابراز آمادگی کامل کرده اند.

روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن گزارش داده است سلیمان عباس، وزیر پتروشیمی سوریه در دیدار با رستم قاسمی، همتای ایرانی خود توافق نامه ای امضا کرده است که براساس آن ایران از مسیر عراق گاز به سوریه وارد کند.

ادیب میاله، رئیس بانک مرکزی سوریه و عدنان محمود، سفیر سوریه در تهران نیز در این گفتگوها حضور داشته و در مورد اقدام مشترک برای غلبه بر تحریم های اقتصادی بین المللی بحث و گفتگو کردند.

اقتصاد سوریه به دلیل تحریم های دوجانبه و بین المللی که ثمره واکنش جامعه جهانی به سرکوب خشونت بار و بی رحمانه دولت اسد علیه انقلاب مردم سوریه است، لطمه های سنگینی متحمل شده است.

سانا، خبرگزاری دولتی سوریه گزارش داده است که سلیمان عباس، وزیر پتروشیمی سوریه گفته است «اجرای مفاد توافق نامه هایی که طرفین امضا کرده اند، انعکاس مثبتی بر شرایط زندگی مردم سوریه خواهد داشت».

الشرق الاوسط گزارش داده است پیش از امضای این موافقت نامه نیز رئیس بانک مرکزی سوریه با مقامات بانک مرکزی ایران برای گفتگو در مورد گشایش خط اعتباری ویژه ای برای نفت و غذا دیدار کرده بود.

بنا به گزارش های خبری، گفتگوها و دیدارهایی نیز بین نخست وزیر سوریه و وزیر صنایع و معادن ایران برقرار شده و مقامات دو کشور اجرای توافق نامه های اقتصادی و بازرگانی برای تامین مواد غذایی و اقلام اساسی را پیگیری کرده اند.

این روزنامه نوشته است یک خط اعتباری یک میلیارد دلاری گشوده شده که نیازهایی چون برق، تجهیزات و خدمات پزشکی و مواد غذایی را برای سوریه تامین می کند. مقامات دو کشور بر اهمیت تاثیرات مثبت این خط اعتباری بر بخش های اقتصادی، بازرگانی، مالی، بهداشت و درمان و خدماتی تاکید ورزیده اند.

مقامات تهران و دمشق همچنین برای سرعت بخشیدن به اجرای مفاد قراردادها و توافق نامه ای گذشته در تهران دیدار کرده اند.

فارس سلمان، مدیرکل بانک تجارت سوریه از تدوین مکانیسم های جدیدی پرده برداشته است که با گشایش این خط اعتباری جدید اجرا خواهند شد. او با انتشار بیانیه ای در روزنامه الوطن گفته است کالاهایی همچون آرد برای پخت نان که وعده ارسال آن ها داده شده بود، وارد کشور شده اند.

سلمان به این روزنامه سوریه گفته است «این کالاها مستقیماً و بدون هیچگونه مشکل و مسئله ای و یا طی مراحل اضافی وارد سوریه شده اند و پرداخت ها از مسیر بانک تجارت سوریه و بانک توسعه صادرات ایران انجام می شوند».

آقای سلمان تاکید کرده است این اولین بار است که بانک سوریه در این مقیاس با بازار ایران همکاری کرده است. او همچنین افشا کرد که شرکت های ایرانی با مقامات شرکت های سوری دیدار و قراردادهایی عقد کرده اند و هم اکنون در حال تکمیل روند تامین کالا برای سوریه هستند.

او همچنین اعلام کرده با وجودی که برخی از قراردادها هنوز به صورت رسمی نهایی نشده اند اما بعضی از محموله ها، به ویژه محموله آرد وارد کشور شده است.
XS
SM
MD
LG