لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۸

سنگ نفت اقتصاد عربستان سعودی را تهدید می کند


شاهزاده سرمایه گذار عمده سعودی هشدار داد توسعه فن‌آوری مربوط به سنگ نفت، اقتصاد وابسته به نفت عربستان را به مخاطره انداخته است.

ولید بن طلال، شاهزاده میلیاردر و سرمایه گذار عمده عربستان سعودی، هشدار داده است که توسعه فن آوری استخراج نفت از منابع سنگ نفت، اقتصاد وابسته به نفت عربستان سعودی را به مخاطره انداخته است.

اظهارات شاهزاده سعودی در تضاد با دیدگاه های مقامات نفتی این کشور است که استخراج از سنگ نفت را بی اهمیت جلوه داده اند.

ولید بن طلال، در سیزدهم ماه مه میلادی، نامه ای سرگشاده به علی نعیمی، وزیر نفت عربستان سعودی و چند وزیر دیگر فرستاد، که روز یکشنبه گذشته در سایت توئیتر وی منتشر شد.

او می گوید پیشرفت سریع صنعت «سنگ نفت» و گاز طبیعی در آمریکا، نیاز این کشور به نفت سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، را کاهش خواهد داد.

مقامات سعودی دریافت نامه سرگشاده ولید بن طلال را تأیید کرده اند.

پیش از هشدار ولید بن طلال، اوپک اعلام کرده بود که در سال گذشته درآمد نفتی سازمان کشورهای صادر کننده نفت به بالاترین سطح خود، یعنی به یک هزار و ۲۶۰ میلیارد دلار رسیده است.

ولی با توجه به توسعه صنعت سنگ نفت، پیش بینی اوپک ثبات و تداوم درآمد نفتی این سازمان را در رقابت با سنگ نفت به زیر سوال برده بود.

شاهزاده ولید می گوید کاهش واردات نفت در بسیاری از کشورهای جهان، باعث شده که عربستان سعودی، بزرگترین صادر کننده نفت در جهان، در حال حاضر کمتر از ظرفیتش نفت تولید کند.

او هشدار می دهد که تدام این روند، یعنی تداوم کاهش تقاضا و این روند اقتصاد عربستان سعودی، که ۹۲ درصد وابسته به درآمد نفت است را به مخاطره خواهد انداخت.

اما علی نعیمی، وزیر نفت عربستان سعودی، با توجه به کاهش شدید صادرات نفت نیجریه و الجزایر، و بر خلاف نظر شاهزاده ولید، توسعه صنعت سنگ نفت را تا به حال کم اهمیت دانسته است.

اوپک پیش بینی کرده است که صادرات این سازمان در سال ۲۰۱۴ میلادی، روزانه ۲۹ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه کاهش یابد، که عمدتاً به دلیل افزایش تولید نفت در کشورهای بیرون از سازمان اوپک است.

سازمان بین المللی انرژی نیز بر آورد کرده است در سال ۲۰۱۵ میلادی از میزان صادرات نفت اوپک روزانه ۲۹ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه کاسته خواهد شد.

آمارهای اوپک همچنین نشان می دهد که از در آمد نفتی جمهوری اسلامی ایران، که صادرات نفتش به خاطر تحریم های غرب کاهش یافته، ۸ درصد کاسته شده است.
XS
SM
MD
LG