لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۴

اقتصاد جهانی مطابق انتظار رشد نخواهد کرد


پیر کارلو پادوآن، اقتصاددان ارشد سازمان همکاری اقتصادی و توسعه
پیر کارلو پادوآن، اقتصاددان ارشد سازمان همکاری اقتصادی و توسعه

گزارش سازمان همکاری اقتصادی و توسعه گویای این واقعیت است که پس گذشت پنج سال از بحران مالی و اقتصادی جهان هنوز اقتصاد جهانی شکننده است

سازمان همکاری اقتصادی و توسعه برآورد قبلی خود تجدید نظر کرد، و اعلام کرد که رشد اقتصاد جهانی از آنچه انتظار می رفت کمتر خواهد بود.

سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، که مرکز آن در پاریس، و هدفش پشتیبانی از سیاست هایی است که باعث بهبود وضع اقتصادی و اجتماعی مردم جهان است، دلیل کاهش برآورد قبلی خود را سرد شدن و کاهش رشد اقتصادی کشورهای در حال رشد عمده مانند هند و برزیل در سال جاری و سال آینده خواند.

این سازمان بین المللی اقتصادی، در گزارش ششماهه خود، رشد اقتصاد جهانی را، که در ماه مه گذشته ۳.۶ دهم درصد پیش بینی کرده بود، به ۲.۷ دهم درصد، و رشد اقتصاد جهانی در سال آینده را، از ۴ درصد برآورد قبلی، به ۳.۱ دهم درصد کاهش داد.

پیر کارلو پادوآن، اقتصاددان ارشد سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، روز چهارشنبه در مصاحبه ای گفت: «اکثر کشورهای در حال رشد با مشکلات و چالش هایی عمده ای روبرو هستند، بدان معنا که اقتصاد این کشورها نمی توانند به مانند گذشته رشد کنند. معمولاً در شرایطی که اقتصاد کشورهای پیشرفته در وضعی بحرانی قرار داشته اند، اقتصاد کشورهای در حال رشد عمده، به مانند محرک عمده و موتوری توانمند، نقش مهمی در رشد و پشتیبانی از اقتصاد جهانی داشتند.»

ولی اکنون وضع به کلی تغییر یافته است، بدان معنا که در حال حاضر ۲۰ کشور بزرگ اقتصادهای جهان، از پیشرفته گرفته تا در حال رشد، با مشکلات و چالش های عمده ای دست و پنجه نرم می کنند.


گزارش سازمان همکاری اقتصادی و توسعه گویای یک واقعیت است که پس گذشت پنج سال از بحران مالی و اقتصادی جهان، که همزمان با سرنگونی ابر شرکت سرمایه گذاری لیمن برادرز آغاز شد، هنوز اقتصاد جهانی شکننده است.

سازمان همکاری اقتصادی و توسعه از بانک مرکزی اتحادیه اروپا و آمریکا خواسته است تا به محرکهای اقتصادی خود ادامه دهند.

سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در گزارش ششماهه خود رشد اقتصادی هند را در سال جاری از ۵.۷ درصد، به ۳.۴ درصد، و در سال آینده، از ۶.۶ درصد، به ۵.۱ درصد کاهش داد. سازمان همکاری اقتصادی همچنین، در بر آورد جدید خود، رشد اقتصادی برزیل در سال جاری را، از ۲.۹ دهم درصد پیش بینی قبلی، به ۲.۵ درصد، و در سال آینده، از ۳.۵ درصد، به ۲.۲ دهم درصد تنزل داد.

سازمان رشد اقتصادی آمریکا در سال جاری را ۲.۹ درصد، و در سال آینده ۱.۷ درصد برآورد کرد، که بسیار مشابه با پیش بینی قبلی این سازمان در ماه مه بود.

سازمان همکاری اقتصادی در گزارش امروز خود اولین برآورد اقتصادی خود برای سال ۲۰۱۵ را نیز منتشر کرد. بر اساس پیش بینی این سازمان، اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۵ میلادی ۳.۹ درصد، اقتصاد آمریکا ۳.۴ درصد، حوزه یوروی اتحادیه اروپا ۱.۶ درصد، ژاپن یک درصد، و چین ۷.۵ درصد رشد خواهند کرد.

سازمان همکاری اقتصادی اعلام کرد که رشد اقتصادی چین همچنان در صدر کشورهای در حال رشد عمده جهان قرار دارد. این سازمان رشد اقتصادی چین در سال جاری را ۷.۷ درصد، و در سال آینده، ۸.۲ دهم درصد تخمین زد.
XS
SM
MD
LG