لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۰

اصلاحات اقتصادی جدید چین یک استراتژی انقلابی است


تالار بزرگ خلق چین
تالار بزرگ خلق چین

رهبران چین تصمیم گرفتند تا در فعالیتهای اقتصادی این کشور بازار آراد نقش تعیین کننده ای داشته باشد.

حزب کمونیست چین به اجلاس چهار روزه عمدتاً اقتصادی خود پایان داد، و با صدور بیانیه ای متعهد شد، تا به منظور بالابردن رشد اقتصادی دومین اقتصاد بزرگ جهان، دست به اصلاحات اساسی و جامعی بزند. اقتصاددانی بر اساس استانداردهای موجود طرح اقتصادی جدید حزب کمونیست چین را یک فلسفه و یک استراتژی انقلابی خوانده است.

شین هوآ، خبرگزاری رسمی چین روز سه شنبه اعلام کرد که در این اجلاس، که به پلنوم سوم اقتصادی شناخته شده، رهبران چین تصمیم گرفتند تا بگذارند بازار نقش مهمتری در استفاده از منابع در اقتصاد تحت کنترل دولت داشته باشد.

به گفته خبرگزاری رسمی چین و بر اساس مدارک موجود، پکن در گذشته نیز مدعی بود که بازار نقش اساسی در اقتصاد این کشور بازی می کند، از این رو، هنوز معلوم نیست که اصلاحات اقتصادی جدید چین چه تفاوتی با گذشته خواهد داشت.

پلنوم سوم که با شرکت چند صد تن از اعضای کمیته مرکزی حزب کمونیست در پشت درهای بسته برگزار شد، برای رهبران چین به عنوان فرصتی در نظر گرفته می شود، تا بتوانند استراتژی و برنامه های اقتصادی خود برای دهسال آینده طرح ریزی کنند .

به طور تاریخی، «پلنوم سوم» اجلاسی است که عمدتاً برای تنظیم طرحی استراتژیک و اصلاحات اقتصادی عمده و کلیدی در چین در نظر گرفته شده است.
تصمیم به برگزاری پلنوم سوم در هجدهمین اجلاس کمیته مرکزی حزب کمونیست در ماه نوامبر از سوی دفتر سیاسی این کمیته اتخاذ شد.

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، برای اولین بار پس از احراز پست ریاست جمهوری در ماه مارس، در پلنوم سوم شرکت کرد، تا با استفاده از این اجلاس نظرات خود را در مورد اصلاحات ساختاری اقتصاد کشور مطرح کند.

آقای شی تلاش می کند که از وابستگی اقتصادی چین به صادرات، اعتبار، و سرمایه گذاری کاسته و اقتصاد کشور را به سوی رشد اقتصادی ناشی از مصرف داخلی هدایت کند.

برخی از منتقدان گفته اند که هو جیانتائو و ون جیانبائو، رئیس جمهوری و نخست وزیر دولت پیشین چین، اصلاحات اقتصادی را به تأخیر انداختند، و نتوانستند با پیامدهای منفی طرح محرک های اقتصادی ۶۵۰ میلیاردی سال ۲۰۰۸ مقابله کنند.

اگرچه آنها توانستند چین را از بحرانهای مالی جهان محفوظ نگهدارند، اما بدهی سنگینی برای دولت چین ایجاد کردند. طرح محرکهای اقتصادی همچنین باعث شد که قیمت مسکن به طور سرسام آوری افزایش یافته، و سرمایه های سرگردان را روانه بازار مسکن کرد.

در بیانیه آمده است، که در صدر موضوعات مورد در بحث در این اجلاس تصمیم در مورد اصلاح و سازمان دادن به روابط بین دولت و بازار بود.

دانگ تائو، اقتصاددان یک شرکت اعتباری سوئیسی در هنگ کنگ، گفت حزب کمونیست چین تلاش می کند تا اقتصاد چین را کنترل دولت خارج، و بگذارد تا بازار نقش عمده ای در اقتصاد این کشور، از جمله در تعیین قیمت ها داشته باشد، و ساختارهای اقتصادی این کشور را بر اساس بازار آزاد طرح ریزی کند. بر اساس استداندارهای اقتصادی موجود، استراتژی جدید در واقع یک طرح انقلابی است.

بیانیه روز سه شنبه حزب کمونیست بسیار کلی و کوتاه بود. انتظار می رود که پکن با اتخاذ تدابیر اقتصادی جدیدی در آینده به تدریج از نقش دولت در فعالیت های اقتصادی بکاهد.

حزب کمونیست چین اعلام کرد که بخشی از اصلاحات در مورد بودجه سالانه، مالیات، بازار املاک در شهرها و روستاها، نقش بازار در امور مالی، سیستم رفاهی و اجتماعی، و ارائه حقوق بیشتری به روستائیان خواهد بود، که برای ثبات اقتصادی کشور ضرورت دارد.
XS
SM
MD
LG