لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۷

رونق بیسابقه و تاریخی بازارهای بورس سهام آمریکا


بازار بورس سهام نیویورک
بازار بورس سهام نیویورک

داوجونز و اس اند پی، دو شاخص عمده بازارهای بورس آمریکا، روز دوشنبه، امروز، رکورد بالاترین ارزش خود را شکستند، و سبد سهام فن آوری نزدک میرود تا از مرز ۴ هزار بگذرد

داوجونز و اس اند پی، دو شاخص عمده بازارهای بورس آمریکا، روز دوشنبه رکورد بالاترین ارزش خود را شکستند، و سبد سهام فن آوری نزدک می رود تا خود را با از مرز ۴۰۰۰ بگذرد.

بازارهای بورس آمریکا که اخیراً می رفت تا به دست آوردهای اخیر خود را از دست بدهد، بار دیگر با موفقیت بوئینگ آمریکا در نمایشگاه هوائی دوبی جان تازه ای گرفت و رکوردهای تاریخی جدیدی از خود باقی گذاشت.

داوجونز، شاخص صنعتی بازار بورس سهام آمریکا، برای اولین بار از مرز ۱۶ هزار گذشت، و سبد سهام ۵۰۰ شرکتی اس اند پی از مرز هزار و هشتصد عبور کرد و رکود بالاتری ارزش خود را شکست. سبد سهام فن آوری نزدک پس از ترکیدن حباب سهام دات کام در سال ۲۰۰۰ میلادی، به سرعت به مرز ۴ هزار نزدیک شده است.

در بازار بورس سهام نیویورک پس از گذشته ۲۰ دقیقه از آغاز دادوستدهای روز دوشنبه ارزش شاخص صنعتی داوجونز از مرز ۱۶ هزار گذشت و رکورد تازه ای از بالاترین قیمت این شاخص برجا گذاشت. افزایش شاخص داوجونز عمدتا ًناشی موفقیت شرکت هواپیما سازی بوئینگ در نمایشگاه هوائی دوبی بود، که بلافاصله منجر به بالا رفتن قیمت سهام این شرکت شد.

شرکتهای هواپیمائی مسافربری عربی خلیج فارس در اولین روز گشایش «نمایشگاه هوائی دوبی» ۱۷۱ فروند هواپیمای جت مسافربری به قیمت ۲۵۹ میلیارد دلار به کارخانه هواپیماسازی بوئینگ آمریکا سفارش دادند.

و این در حالی است که بر ارزش شاخص سهام اس اند پی در سال جاری بیش از ۲۶ درصد افزوده شده که چنین افزایشی در ۱۵ سال گذشته بیسابقه بوده است.
بازارهای بورس آمریکا اخیراً توجه بسیاری از خریداران آسیایی را بخود جلب کرده، به طوری که برخی از تحلیل گران سرمایه گذاران آسیایی را یکی از عوامل عمده رونق بازارهای بورس آمریکا عنوان کرده اند.

بسیاری از تحلیل گران همچنین تدوام خرید اوراق قرضه خزانه داری از سوی بانک مرکزی را یکی دیگر از عوامل رشد بازارهای بورس خوانده اند. تحلیل گران همچنین پیش بینی کرده اند که سیاست محرکهای اقتصادی بانک مرکزی، با کنار رفتن بن برنانکی، رئیس پیشین بانک مرکزی، و آمدن جانت یلن، رئیس جدید بانک مرکزی تغییر عمده ای نخواهد کرد.

در پی رونق تاریخی بازارهای بورس سهام آمریکا، امروز ارزش سهام در بازارهای بورس اروپا نیز بالا رفت، و ارزش برابری یورو در برابر دلار آمریکا افزایش یافت.
بر ارزش شاخص سهام تایمز مالی لندن ۵۵ صدم درصد، داکس فرانکفورت ۸۱ صدم درصد، و کاک پاریس ۶۳ صدم درصد افزوده شد.
XS
SM
MD
LG