لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۶

نامزد اوباما برای ریاست بانک مرکزی در سنا


جانت یلن
جانت یلن

اگر کنگره جانت یلن را تایید کند، او جانشین برنانکی می شود، و نخستین زنی خواهد بود که رئیس بانک مرکزی می شود.

جانت یلن، نامزد تصدی ریاست بانک مرکزی آمریکا، می گوید اقتصاد آمریکا به دنبال تضعیف در بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ اکنون تقویت شده، و به میزان چشمگیری بهبود یافته، اما هنوز به حمایت بانک مرکزی نیاز دارد.

خانم یلن روز پنجشنبه در کمیته بانکداری سنا حضور یافت و سخن گفت. نمایندگان جمهوریخواه کنگره آمریکا که از حمایت گسترده دولت از اقتصاد آمریکا ناخرسندند و از آن انتقاد می کنند، در پی آنند که از وی پیرامون حمایت پیشینش از چنین سیاست هایی پرسش کنند.

یلن نامزد منتخب اوباما برای تصدی سمت ریاست بانک مرکزی آمریکاست. اگر کنگره وی را تایید کند، او جانشین بن برنانکی می شود. آقای برنانکی در ماه ژانویه پست خود را ترک خواهد کرد. اگر جانت یلن رضایت کنگره را جلب کند، نخستین زنی خواهد بود که درآمریکا بر مسند ریاست بانک مرکزی می نشیند.

خانم یلن طی سخنان پنجشنبه خود در سنا گفت که رکود اقتصادی شدیدی که آمریکا به آن مبتلا شد، در نوع خود بدترین رکودی بود که طی ۷ دهه اخیر در آمریکا پیش آمده بود. وی افزود که اقتصاد آمریکا به عنوان بزرگترین اقتصاد جهان، از سال ۲۰۱۰ تا کنون ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار شغل آفریده است. او به رشد بازار مسکن و خودرو نیز اشاره کرد.

جانت یلن که اقتصاددانی ۶۷ ساله است، گفت که اقتصاد آمریکا برای خروج کامل از بحران و رکود هنوز راه درازی در پیش دارد. وی به آمار بیکاری اشاره کرد که در ماه اکتبر امسال از ۱۰ درصد به ۷ و ۳ دهم درصد رسیده، اما خاطرنشان کرد که همین میزان بیکاری هم بالاست و اقتصاد آمریکا ظرفیت بیشتری دارد.

یلن گفت که آمار بیکاری و عدم استطاعت مالی شهروندان آمریکا بالاست و افزود که وی معتقد است ادامه حمایت بانک مرکزی از اقتصاد کشور، مطمئن ترین راه برای پیشرفت اقتصادی است و تا آن زمان، به صلاح اقتصاد آمریکا نیست که مشوق های دولتی را از دست بدهد.

بانک مرکزی در تلاش است تا تایید کنگره را برای آن کسب کند که ماهانه ۸۵ میلیارد دلار پول به اقتصاد آمریکا تزریق کند، اما تصریح کرده که با رونق یافتن اقتصاد، به مرور از حمایت خود خواهد کاست و احتمالا تا پایان سال ۲۰۱۴ به حمایت مالی از اقتصاد کشور پایان خواهد داد.
XS
SM
MD
LG