لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۷

تلاش کاخ سفید برای جلب سرمایه گذاری خارجی


ایالات متحده به طور سنتی میزبان بزرگترین سرمایه گذاری های خارجی مستقیم در سراسر جهان بوده است، اما این روند در حال تغییر است. از سال ٢٠٠٠ تاکنون و از زمانی که تقریباً ٤٠ درصد سرمایه گذاری خارجی جهان در ایالات متحده انجام می شد، سهم نقدینگی این کشور از سرمایه گذاری خارجی به ١٧ درصد کاهش پیدا کرده است.

کاخ سفید امیدوار است تا با راه اندازی یک کارزار جدی، سرمایه گذاری خارجی بیشتری را به ایالات متحده جلب کند.

سال گذشته بیش از ١٦٠ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در اقتصاد آمریکا انجام شد. این مبلغ قابل توجهی است که می تواند عامل افزایش بهره وری باشد و کارآفرینی کند.
اما در این اقتصاد جهانی درهم تنیده، سرمایه گذاران خارجی پول خود را در سایر نقاط جهان نیز سرمایه گذاری می کنند.

به همین دلیل پنی پریتزکر، وزیر بازرگانی ایالات متحده میزبان بیش از ١٢٠٠ مهمان در اولین اجلاس «ایالات متحده آمریکا را انتخاب کنید» بود.
پریتزکر گفت «رهبران بازرگانی ٥٨ کشور و سراسر ایالات متحده امروز گرد آمده اند. خوشامد گرم به همه شما از جانب دولت اوباما».

تلاش ها برای جلب سرمایه گذاری خارجی در شرایطی انجام می شوند که نرخ سرمایه گذاری در ایالات متحده کماکان رو به کاهش است. سطح سرمایه گذاری خارجی سال ٢٠١٢ در مقایسه با سال پیش از آن ٢٨ درصد کاهش پیدا کرده است، پیش بینی شده است امسال نیز آمریکا شاهد افت سرمایه گذاری خارجی بیشتری باشد.

کارشناسان اقتصادی معتقدند دلایل متعددی برای کاهش سرمایه گذاری خارجی در ایالات متحده وجود دارد، از کندی رشد در بازارهای نوظهور گرفته تا ناکارآمدی سیاسی در واشنگتن، همه عوامل موثری در این امر بوده اند.

جاکوب لیوو، وزیر خزانه داری ایالات متحده می گوید با این وجود، ایالات متحده هنوز بین اقتصادهای پیشرفته جهان از فضای سرمایه گذاری و تجارت مناسبی برخوردار است.
وی می گوید «رشد پویا و بلندمدت تر اقتصاد برای ما ضروری است و جهان به ایالات متحده نیاز دارد تا ستون مستحکم ثبات اقتصاد جهانی باشد».

این اجلاس نمایانگر تلاش جدید کاخ سفید است تا به سرمایه گذاران یادآوری کند که ایالات متحده آماده جلب سرمایه گذاری و فعالیت بازرگانی است. این فرصتی بود که پرزیدنت باراک اوباما از آن بهره جست.

پرزیدنت اوباما گفت «هدف من این است که محصولات آمریکایی بیشتری در کشورهای شما به فروش برسند، خواست من این است که شرکت های شما در ایالات متحده آمریکا بیشتر سرمایه گذاری کنند».

کاخ سفید برای دستیابی به این هدف تلاش چهارجانبه ای را آغاز کرده است تا سرمایه گذاران بین المللی را متقاعد کند تا کالاهای آمریکایی خریداری کنند و این کار را می توان از مسیر همکاری، تلاش های هماهنگ، بهره گیری از سفارتخانه های ایالات متحده در سراسر جهان و نیز سرمایه گذاری مستقیم انجام داد.

آقای اوباما گفت «شما باید دریابید که هیچ جایگزینی برای واژگان پرافتخار ساخت آمریکا وجود ندارد. ما از تجارت و بازرگانی استقبال می کنیم و چشم انتظار مشارکت با همه شما در ماه ها و سال های آتی هستیم. بسیار سپاسگزاریم».
XS
SM
MD
LG